Częstochowa dawniej i dziś


WYSTAWA AJD

12. kwietnia w Bibliotece Głównej Akademii Jana Długosza otwarto przekrojową wystawę fotograficzną “Częstochowa. Jaka była? Jaka jest?”. Zamieszono na niej zdjęcia Częstochowy z końca XIX wieku i na XX oraz aktualne. Twórcom udało się skłonić zwiedzających do zadania sobie pytania: Co się zmieniło, a co pozostało?
Wystawa składa się z ok. 20 zestawień fotografii miejsca lub obiektu – zdjęcia współczesnego i reprodukcji starej pocztówki. Na uwagę zasługuje Jasna Góra, ratusz i kościół św. Jakuba na Placu Biegańskiego oraz katedra. Fotografie obrazują, że niewiele obiektów uległo znaczącym zmianom. Jednym z miejsc, które istotnie zmieniły się jest plac z Częstochowską Filharmonią. Przed laty znajdowała się na nim synagoga.
Zdjęcia współczesnej Częstochowy wykonali Rafał Młynarczyk i Marek Siłakiewicz, słuchacze studium fotograficznego w Katowicach. Pierwszy zawodowo zajmuje się fotografią, drugi jest studentem Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD. Inspiracją do stworzenia zdjęć był album Zbigniewa Biernackiego “Częstochowa na starej pocztówce” z biblioteki Akademii Jana Długosza. Uzupełnieniem wystawy są oryginalne stare pocztówki, publikacje o Częstochowie oraz sprzęt fotograficzny.

ANETA GAUDYN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *