Piękno drzeworytu


11. października w budynku Biblioteki Głównej Akademii im. Jana Długosza otwarto wystawę “Stefan Mrożewski – piękno drzeworytu”

Prezentowane drzeworyty pochodzą ze zbiorów Biblioteki AJD. Ich autorem jest jeden z najwybitniejszych grafików polskich XX wieku – Stefan Mrożewski. Artysta urodził się w 1894 roku w Częstochowie, ale już w dzieciństwie opuścił rodzinne miasto. Powrócał tu na krótko w czasie wojny: w 1940 i 1942 roku. Gimnazjum ukończył w Sosnowcu, a następnie uczył się rysunku i malarstwa w prywatnej szkole wieczorowej Jerzego Lehmana w Łodzi. Później kształcił się w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki i Wilhelma Mehofferów w Krakowie. Od 1923 roku studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Władysława Skoczylasa. Pod wpływem swego nauczyciela wybrał drzeworytnictwo. W 1925 r. wyjechał do Paryża, a w 1931 r. zapisał się do Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików “Ryt”. Lata okupacji spędził na Kielecczyźnie. Po II wojnie opuścił Polskę i przeniósł się do Francji, potem do Holandii, a następnie osiadł na stałe w Kalifornii. Zmarł 8 września 1975 roku w Walnut Creek, pochowany został na Cmentarzu Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Jego dorobek artystyczny to około 40 obrazów olejnych, 200 pasteli, 30 terakot oraz projekty witraży i około 50 zilustrowanych książek. Przede wszystkim jednak Mrożewski wykonał prawie 3 tysięcy prac graficznych i to one stały się przedmiotem ekspozycji.
Na wystawie w Częstochowie możemy obejrzeć zaledwie kilkanaście prac. Ich tematem są najczęściej wydarzenia z historii Polski, jak np. “Bitwa pod Legnicą” czy “Uniwersytet Jagielloński”. Artysta szuka inspiracji w legendach, baśniach, a także w naturze. Ekspozycja pokazuje również niezwykłe ilustracje dzieł klasyki polskiej i światowej literatury.
Wystawa będzie czynna do końca listopada.

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *