Medyczna Polonia w Częstochowie


Pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”

Na VI Światowy Kongres Polonii Medycznej, który rozpoczął się w Częstochowie 21. czerwca, a potrwa do 24. czerwca br. przyjechało ponad 1100 lekarzy specjalistów i przedstawicieli świata medycznego z kraju i Polonii całego świata. Jak poinformował nas dr Marek Świtalski, organizator z ramienia Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie, na Sejmiku dyskusyjnym, który odbędzie się podczas Kongresu, uczestnicy podejmą zobowiązania co do przyszłości polonijnego ruchu medycznego i powołania Światowego Centrum Polonii Medycznej w Częstochowie,.
– Pierwszy Kongres, który odbył w naszym mieście 15 lat temu był ważnym krokiem konsolidującym polskich lekarzy rozproszonych po świecie. Wówczas zrodził się pomysł utworzenia Federacji, czyli światowego związku koordynującego działania polskich środowisk medycznych – mówi dr Marek Świtalski. Zdaniem dr. Świtalskiego, choć koncepcja nie przetrwała próby czasu, bo Federacji nie udało się rozwinąć skrzydeł, to sama idea przyniosła konkretne efekty, zarówno dla lekarzy z kraju, jak i z zagranicy. – Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy polskich lekarzy stale przebywających za granicą, gdyby nie ich obecność na pierwszym Kongresie. Nawiązane kontakty, nawet przyjaźnie, zaowocowały współpracą naukową w różnych dziedzinach, a szczególnie na polu okulistyki. Nasi lekarze uczestniczyli w szkoleniach i międzynarodowych konferencjach, mieli możliwość dokształcania się i poznania najnowszych osiągnięć w medycynie – mówi dr M. Świtalski. Jego zdaniem istotnym sukcesem Kongresu był przyjazd polskich lekarzy pracujących zza wschodnią granicą. – Ta grupa mocno utożsamia się z Polską, większość nawet nie uważa się za Polonię twierdząc, że żyją na polskiej, wileńskiej ziemi. We wzruszający sposób wyraziła to publicznie dr Janina Pudokiene z Grodna. Pobyt naszych kolegów z państw dawnego układu socjalistycznego sfinansowała Wspólnota Polska i senator Andrzej Stelmachowski – dodaje dr Świtalski..
Dziś organizatorzy liczą, że zrodzona na pierwszym Kongresie inicjatywa utworzenia Federacji nie tyle powróci, ile urzeczywistni się. – Mamy nadzieję, że ziarno, które zakiełkowało 15 lat temu, przyniesie owoce i idea reaktywowania Światowego Centrum Polonii Medycznej odrodzi się. Taka instytucja jest potrzebna – podkreśla dr Marek Świtalski. Podczas obrad Sejmiku mają być ustalone ramy działania Centrum i zakres jego parytetów Ponadto rozmowy toczyć się będą, m.in. o pomocy polskiej młodzieży medycznej oraz lekarzom przebywających w krajach za wschodnią granicą. Ważnym punktem obrad ma być ustalenie zasad pomocy ze strony organizacji polonijnych w krajach UE dla nowej fali emigracji lekarzy polskich, jaka nastąpiła po 2004 roku – pomocy w asymilacji zawodowej i dla ich rodzin.
Organizatorzy skłaniają się ku decyzji, by Częstochowa była stałą siedzibą Kongresu oraz Światowego Centrum Polonii Medycznej. Dla naszego miasta miałoby to prestiżowe znaczenie, z drugiej strony należałoby dodać, że również dla Polonii, dla której Częstochowa z Jasną Górą są symbolem polskości.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *