W tym tygodniu na Jasną Górę przybędą pielgrzymki


Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego (23 VI), Rzemiosła Polskiego ( 24-25 VI) i twórców inicjatywy „Różaniec siłą i jednością Polaków” (24 VI). W Sanktuarium odbędą się także Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne (23-25 VI).

 

 

Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego

 

W piątek, 23 czerwca na Jasną Górę przybędzie 30. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30. W jasnogórskim spotkaniu uczestniczą represjonowani za tzw. „działalność przeciwko władzy” w latach 1939–56 i ich rodziny. Oddają hołd bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski, pomordowanym w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Modlą się też za tych, którym udało się przeżyć i opuścić mury więzień. Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego został zarejestrowany w 1989 r. Należą do niego m.in. żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także innych struktur polskiego państwa podziemnego oraz osoby, które udzielały pomocy i schronienia prześladowanym. Celem związku jest kultywowanie patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, udzielanie pomocy socjalnej więźniom politycznym i ich rodzinom oraz otaczanie opieką wdów i sierot po więźniach politycznych. Związek zajmuje się również poszukiwaniem oraz ujawnianiem miejsc kaźni, miejsc skrytych pochówków działaczy niepodległościowych zamordowanych w latach 1939-1989.

 

Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

 

Apelem Jasnogórskim w sobotę, 24 czerwca rozpocznie się na Jasnej Górze 42. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego. W niedzielę zaplanowano o godz. 9.30 drogę krzyżową na Wałach Jasnogórskich, następnie o 10.30 nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II i uhonorowanie mistrzów rzemiosła na Błoniach Jasnogórskich. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 11.00 przed Szczytem. Przewodniczyć jej będzie  biskup pomocniczy diec. tarnowskiej Stanisław Salaterski. W tym roku pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Tobie Maryjo Matko Kościoła zawierzamy polskie rzemiosło”.

Jasna Góra to dla rzemieślników ważne miejsce, niemal od jej początku przybywali tu jako pątnicy, byli też zatrudnieni w jej zabudowie, misterną pracą przygotowali godną oprawę otoczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wotum Polskiego Rzemiosła są np. kute balustrady na jasnogórskim Szczycie, ozdobione wizerunkami historycznych orłów – od piastowskich poprzez jagiellońskie, aż do współczesnych. Związek Rzemiosła Polskiego jest najstarszą i największą społeczno-zawodową organizacją samorządu gospodarczego, która działa od 1933 roku.

 

Inicjatywa „Różaniec siłą i jednością Polaków”

 

„Różaniec siłą i jednością Polaków” to wyjątkowa inicjatywa w intencji Ojczyzny, Kościoła i z przemiany ludzkich serc. W sobotę, 24 czerwca w Sanktuarium modlić się będą jej pomysłodawcy. Dzieło nawiązuje do ślubowania i poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, które odbyło się w jasnogórskim Sanktuarium 8 września 1946 r. pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda, który wierzył w skuteczną pomoc i obronę Maryi przed wszelkimi zagrożeniami. Główne założenia inicjatywy „Różaniec siłą i jednością Polaków” to odnowienia Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, podejmowanie nabożeństw wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca i osobista modlitwa różańcowa.

Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne

 

W piątek, 23 czerwca, Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, o godz. 18.30, rozpoczną się ostatnie przed wakacjami Jasnogórskie Rekolekcje o Uzdrawiającej Mocy Eucharystii, których celem jest odkrywanie na nowo przez ludzi wierzących Mszy św. Trzydniowe skupienie, odbywające się w Sali Papieskiej, poprowadzi paulin o. Zbigniew Ptak. Rekolekcje są bezpłatne, nie trzeba się zapisywać i można dołączyć w dowolnym momencie. Kolejna edycja we wrześniu.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *