Dwa wieki historii


200 LAT SZKOŁY W WĘGLOWICACH

Razem ze społecznością szkolną radość z tak dostojnego jubileuszu dzielili zaproszeni goście. – Szkoła w Węglowicach ma szczęście do dobrych ludzi, przyjaciół, którzy ją wspierają i chętnie współpracują. Cieszę się, że razem z nimi mogę tu i teraz uczestniczyć w tak ważnych dla szkoły wydarzeniu – mówiła wzruszona dyrektor Zdzisława Kall.

Zespół Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach to placówka na miarę XXI wieku. Wyróżnia ją oddanie nauczycieli oraz świetna baza dydaktyczna i sportowa. Na terenie placówki jest ośrodek rekreacyjno-sportowy z boiskami, basenem, kempingami, hotelikiem i… karuzelą. Obecny wygląd szkoły to zasługa całej lokalnej społeczności, ale także dwóch dyrektorów – będącego już na emeryturze Mieczysława Kotali (1968-91) i obecnej Zdzisławy Kall, która po nim objęła funkcję. Jest jeszcze jedna – co akcentuje dyr. Kotala osoba, której placówka wiele zawdzięcza. – Trzeba podkreślić zasługi męża obecnej pani dyrektor Jerzego Kalla, który przewodził powołanemu w 1985 r. Społecznemu Komitetowi Rozbudowy Szkoły. To z czego dzisiaj mogą korzystać uczniowie jest głównie zasługą jego ofiarności i determinacji oraz umiejętności pozyskania sponsorów – mówi Mieczysław Kotala. Dyrektor Z. Kall z kolei akcentuje wkład grona pedagogicznego i rodziców oraz dobrą współpracę z gminą – wójtem Henrykiem Krawczykiem i radnymi.
Obecnie w ZS w Węglowicach uczy się 420 uczniów, pod kierunkiem 40. nauczycieli. Talenty – muzyczne, śpiewacze, taneczne, aktorskie, recytatorskie – wychowankowie pokazali podczas historyczno-wspomnieniowego programu artystycznego, który zaprezentowali przy okazji jubileuszowej uroczystości. Oklaskiwało ich ponad pięćset osób. Wśród gości byli m.in. posłanki PO Halina Rozpondek i Izabela Leszczyna oraz poseł PiS Szymon Giżyński. Ministerstwo Edukacji reprezentował wiceminister – Zbigniew Marciniak, oświatę śląską – wicekurator Alicja Janowska, władze Częstochowy – wiceprezydent Jacek Betnarski. Ukoronowaniem spotkania była degustacja tortu, przygotowanego przez cukiernika Czesława Kierata z firmy „Roker” z Zabrza.

Najwcześniejsze informacje o Szkole Elementarnej w Kolonii Kulhaus (w 1797 na tereny obecnych Węglowic przybyli koloniści z Nadrenii) pochodzą z roku 1808 (archiwum państwowe w Łodzi). W 1836 r. wykonano kapitalny remont budynku, a w 1859 r. uzyskano zgodę na budowę nowego. W 1866 r. uchwała wójta gminy Klepaczka i włościan stała się przyczynkiem do postawienia nowej – drewnianej – Szkoły Elementarnej. Budowanie murowanej szkoły rozpoczęto dopiero w 1936 r., prace trwały dwa lata. W czasie wojny nauka w kwietniu 1940 r. budynek przejęła żandarmeria. Uczniowie przez okupację naukę pobierali w prywatnym domu w Puszczewie. Po wojnie szkołę rozbudowano dwukrotnie. W latach 1967-1970 wzniesiono drugie piętro i zmodernizowano budynek. W latach 1984-1988 dobudowano skrzydło dydaktyczne, stołówkę z kuchnią, pełnowymiarową salę gimnastyczną, basen z podgrzewaną woda, dwa boiska sportowe. Obok basenu wybudowano hotelik. Z takim rozmachem przeprowadzona budowa wymagała ogromnego wysiłku Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły – przewodził mu Jerzy Kall – oraz nauczycieli i całego środowiska. W 1988 z okazji Dnia Dziecka oddano do użytku rozbudowany obiekt a placówce nadano imię Synów Pułku. W 2001 r. reforma szkolnictwa wymogła kolejne działania inwestycyjne. Do budynku Szkoły Podstawowej dobudowano nowoczesne Gimnazjum. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wydatnej pomocy sponsorów oraz ofiarności lokalnych przyjaciół.
Placówka posiada tytuł „Szkoły na Parnasie”, certyfikat śląskiego kuratora oświaty „Śląska Szkoła Jakości”, certyfikaty: „Akademia Bezpieczeństwa dla młodzieży”, „Szkoła bez przemocy”. W dorobku posiada też „Złoty medal opiekuna miejsc pamięci narodowej” i pierwsze miejsca w konkursach – pod patronatem MENiS „Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo” i „Zróbmy to sami”.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *