Płeć piękna na politechniki


23 kwietnia Dzień Otwarty tylko dla dziewczyn

Politechnika Częstochowska włączyła się w ogólnopolską akcję „Dziewczyny na politechniki”.

Idea przyszła z Zachodu. Zapoczątkowano ją w Stanach Zjednoczonych, w Europie jako pierwsi w 2001 roku zaadoptowali ją Niemcy. W ubiegłym roku zainaugurowano ją w Polsce, teraz w Częstochowie.
Uczelnia na Dzień Otwarty (23 kwietnia, aula Wydziału Zarządzania, al. Armii Krajowej 19b) przygotowała dla dziewcząt, ale i nie tylko ciekawy program. Spotkania rozpoczną się od godziny 10.00. Ciekawie zapowiadają się wykłady – „Kobiety nauki – kobiety sukcesu” prof. dr hab. Moniki Gierzyńskiej-Dolnej i „Blaski i cienie bycia kobietą inżynierem – mgr inż. Haliny Dąbrowskiej. Podczas Dnia nastąpi również prezentacja wydziałów i kół naukowych, będzie też można uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych. – Zawód techniczny jest również dla kobiety. Jako ciekawostkę podam, że w 1949 roku, gdy Politechnika powstała, na 161 przyjętych wówczas studentów była tylko jednak kobieta. A dzisiaj, to kobieta – Kinga Majchrzak z IV roku inżynierii materiałowej – jest najlepszą naszą studentką –– mówi rzecznik prasowy PCz Izabela Walarowska.

Rozmawiamy rektor Politechniki prof. dr hab. Marią Nowicką-Skowron
Czy brakuje dziewcząt na Politechnice?
– Akcja jest elementem włączenia się w ogólnopolskie przedsięwzięcie prowadzone przez Perspektywy od ubiegłego roku. Wydawnictwo odwołało się do doświadczeń takich krajów jak: Niemcy, Szwajcaria, Austria, które już od początku roku 2000 prowadzą tę akcję, też mając kłopoty z naborem pań na kierunki techniczne.

Czego Państwo oczekujecie po Dniach?
– Chcemy przekonać dziewczyny że nie trzeba bać się studiów na kierunkach technicznych. Te, które mają predyspozycje mają szansę bez problemu ukończyć studia z dobrymi wynikami.

Ile obecnie studiuje dziewcząt na Politechnice?
– Około pięciu tysięcy na czternaście tysięcy studentów. Jest to wskaźnik plasujący nas w grupie średniej statystycznej wśród politechnik.

Jakie kierunki wybierają najczęściej?
– Najwięcej dziewcząt mamy na Wydziale Zarządzania, następnie na Wydziale Inżynierii i Ochronie Środowiska, Wydziale Inżynierii Procesowej Materiałowej Fizyki Stosowanej i Wydziale Budownictwa, najmniej na Wydziale Elektrycznym.

W jaki sposób będzie Państwo zachęcać dziewczęta?
– Mamy przygotowane wykłady i materiały promocyjne, udostępniamy laboratoria, by mogły zasmakować jak wygląda nauka na naszej uczelni.

Czy znacie Państwo oczekiwania studentów?
– Prowadzimy takie badania wśród nowo przyjętych kandydatów. Pytamy o motywy wybrania uczelni. Po obecnej akcji Wydział Zarządzania z pewnością też przeprowadzi badania.

I co przekonuje studentów do Politechniki?
– Cenią uczelnię jako firmę, posiadającą nowoczesne laboratoria, dobrą bazę dydaktyczno-administracyjną oraz oferującą komfort zakwaterowania, pomoc materialną i możliwość działania w kołach naukowych.
Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *