Gorzkie święto diabetyków


14 listopada swój dzień obchodzili diabetycy, choć powodów do radosnego świętowania nie było. Na świecie na cukrzycę choruje ok. 250 mln osób, z czego w przybliżeniu 2,6 mln w Polsce.

Typ II występujący zwykle u osób starszych z otyłością lub innymi zaburzeniami metabolicznymi stanowi ok. 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań. Na nowej liście leków refundowanych po raz kolejny zabrakło nowoczesnych leków inkretynowych, stosowanych przez diabetyków typu II, które z racji pełnej odpłatności nadal dla większości chorych są niedostępne. Przy okazji swojego gorzkiego święta pacjenci kolejny raz apelują o wsparcie Ministerstwa Zdrowia.

Częstochowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków działa od 15 lat, i na dzień dzisiejszy zrzesza 72 cukrzyków typu II. – Co tydzień organizujemy spotkania, na których mówimy głównie o profilaktyce, metodach leczenia, powikłaniach, o tym jak radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Raz w miesiącu odwiedza nas dr Beata Grzyb, diabetolog, która odpowiada na nasze pytania, udziela porad – mówi Teresa Miodek, prezes oddziału. – Na stanie mamy glukometry, a w szczególnych przypadkach peny, jeśli akurat są komuś potrzebne. Co roku piszemy podania o dofinansowanie. Pomoc w opłacaniu czynszu uzyskaliśmy z Urzędu Miasta, który prócz tego udostępnia nam salę sesyjną na sympozja. Od lat pomagają nam Wodociągi, a także firmy farmaceutyczne – dodała.
Od roku w pomoc stowarzyszeniu zaangażowany jest miejski radny, Dariusz Kapinos. Pomógł m.in. w spłacie długu nagromadzonego przez lata, a także przy wymianie okien w lokalu.
Jak podkreślają diabetycy, nie ma czego świętować. Rocznie amputuje się w Polsce 5000 stóp, 3000 chorych rocznie wymaga dializy, 10 000 ma udar mózgu, a 30 000 ludzi umiera z powodu powikłań cukrzycowych. Cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów. Nowoczesne metody leczenia dostępne są już m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Niemczech i Anglii. W Polsce refundowane są analogi długodzialające, ale tylko dla wąskiej grupy chorych typu I. Od ponad 10 lat na listach leków refundowanych nie pojawił się żaden nowy lek na cukrzycę typu II. Te, które są dostępne wywołują szereg skutków ubocznych. Nowoczesne leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę tylko wtedy, gdy brakuje jej w organizmie. Każdego roku wydawane są setki milionów, jeśli nie miliardy złotych z budżetu państwa, NFZ i ZUS na pokrycie kosztów powikłań, incydentów chorobowych oraz świadczeń rentowych związanych z cukrzycą. Refundacja nowoczesnych leków kosztowałaby z pewnością mniej, jednak póki co górą są pozorne oszczędności.

Fot; Spotkanie prowadziła przewodnicząca Stowarzyszenia Teresa Miodek.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *