Akcja edukacyjna na Dzień Drzewa ,,Posadź drzewko z Lasami Państwowymi”


12 października 2023 roku w Regionalnym Ośrodku Doradztwa Nauczycieli WOM w Częstochowie odbyła się akcja „Posadź drzewko z Lasami Państwowymi”, zorganizowana przez Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. W wydarzeniu udział wzięło ponad 170 osób (uczniów i nauczycieli) z 35 placówek z Częstochowy i regionu częstochowskiego. – Z okazji Święta Dnia Drzewa przypominamy jak ważne dla dobra środowiska jest wychowanie dzieci i młodzieży w szacunku i miłości do polskiej przyrody, że edukacja ekologiczna powinna trwać permanentnie, od najmłodszych lat – podkreśla redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

 

 

Spotkanie w Ośrodku było jednocześnie podsumowaniem przeprowadzonego wiosną bieżącego roku konkursu plastycznego i literackiego „Lasy Państwowe – Strażnik Polskiej Przyrody”, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Niemniejsze zainteresowanie wzbudziła akcja „Posadź drzewko z Lasami Państwowymi” – sala Ośrodka szczelnie wypełniła się przybyłymi gośćmi – przedstawicielami palcówek szkolnych z Częstochowy i regionu.

Wicedyrektor RODN Grażyna Bochenkiewicz, witając licznie przybyłych uczestników -uczniów i nauczycieli, ze szczególnym akcentem powitała gości specjalnych: rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Magdalenę Świtkę oraz inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Kłobuck Tomasza Paciepnika, wiceprezesa Zarządu LOP w Częstochowie, którzy wspólny czas wypełnili arcyciekawą pogadanką o pracy leśnika – strażnika polskiej przyrody, znaczeniu lasów w różnych dziedzinach naszego życia oraz roli Lasów Państwowych, których nadrzędnym zadaniem jest dbanie o dobrostan lasów.

Wskazywali także na zagrożenia, jakie dla przyrody niesie współczesna cywilizacja. Nie zabrakło przy tym ciekawych opowiastek o leśnych przygodach, które często zdarzają się leśnikom. Dopełnieniem edukacyjnego spotkania była projekcja filmów: „Od nasionka do drzewa” i „O drewna”, autorstwa Rzecznik Magdaleny Świtki. – Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają wykorzystaniu ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m3. Naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m3. w 2030 r. i 45 mln m3 w połowie stulecia, co jest efektem stałego poszerzania zasobów leśnych w Polsce. Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę – informuje Rzecznik Magdalena Świtka. Jak dodała, przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników, bez korzystania z pieniędzy podatników – inaczej niż w wielu innych krajach Europy.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali sadzonki drzew do posadzenia w ogródkach szkolnych. Sadzonki: sosny, jodły, kasztanowca, jarzębiny, klonu pochodziły ze szkółki „Nowy Folwark” w Ostrowach nad Okszą Nadleśnictwa Kłobuck, gdzie nad ich jakością czuwa specjalista Marlena Chudzik.

 

ANNA STĘPIEŃ

 

Lasy Polski zajmują ponad 9 mln ha, pokrywając blisko 29 procent kraju – tylko przez ostatnie 20 lat ich powierzchnia wzrosła o 380 tys. ha. Ponad 7,5 mln ha lasów zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. RDLP w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje nadzór nad 750 tysiącami hektarów lasu (7,2 procent wszystkich polskich lasów) na terenie województw śląskiego i opolskiego oraz częściowo małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i fragmentarycznie dolnośląskiego. Z tej ilości ok. 630 tys. stanowią własność Skarbu Państwa, a 120 600 ha – nadzorowane przez nadleśnictwa lasy niepaństwowe. Na obszarze dyrekcji znajduje się 35 miast mających powyżej 50 tys. mieszkańców, 55 powiatów i 274 gminy.

W skład RDLP wchodzi 38 nadleśnictw, Zakład Transportu i Spedycji LP oraz 3 gospodarstwa rybackie. Wszystkie te jednostki zatrudniają ok. 2300 pracowników. Aktualnie prawie 84 procent lasów RDLP w Katowicach zaliczane jest do lasów ochronnych – chroniących glebę i wodę, oddziałujących na klimat i krajobraz, poprawiających jakość powietrza na obszarach silnie uprzemysłowionych i zurbanizowanych.

 

Dziękujemy przedstawicielom szkół za udział w akcji. W spotkaniu udział wzięły placówki:

 

  1. Szkoła Podstawowa w Biskupicach w Gminie Olsztyn
  2. Miejskie Przedszkole nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.
  3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hutkach, w Gminie Konopiska
  4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Częstochowie
  5. Szkoła Podstawowa nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie
  6. Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie
  7. Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie
  8. Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie
  9. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43  z Częstochowy
  10. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchowisku w Gminie Kłobuck
  11. Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie,
  12. Szkoła Podstawowa w Nieradzie i Szkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Poczesnej
  13. Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Częstochowie
  14. Miejskie Przedszkole nr 8 w Częstochowie
  15. Szkoła  Podstawowa im. Synów Pułku w Węglowicach
  16. Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie
  17. Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Jackowie w Gminie Kruszyna
  18. Przedszkole Terapeutyczne „Jurajskie Dzieci” Częstochowa
  19. Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie
  20. Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza
  21. Szkoła Podstawowa nr 41 im. J. Matejki w Częstochowie
  22. Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie
  23. Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie
  24. Przedszkole Gminne nr 5 w Kłobucku
  25. Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
  26. Szkoła Podstawowa w Zajączkach Pierwszych w Gminie Krzepice
  27. Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie
  28. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 w Częstochowie
  29. Miejskie Przedszkole nr 42 w Częstochowie
  30. Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie
  31. Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętych Dzieci z Fatimy w Rybnej w Gminie Mykanów
  32. Bursa Miejska w Częstochowie
  33. Zespół Szkół im. Żeromskiego w Częstochowie
  34. Szkoła Podstawowa nr 10 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Częstochowie
  35. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kornela Makuszyńskiego w Kalei

 

Podziel się:

3 komentarzy

  • Patrycja z Radomska pisze:

    Aż serce rośnie jak się czyta artykuł o pomocy, wsparciu, że są ludzie którzy bezinteresownie pomagają, cieszą się przy tym że mogą dać drugiemu człowiekowi radość i uśmiech. Niech Dobry Bóg wszystkim ludziom wynagrodzi. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *