Szkoła w Rybnej ma nowy sztandar


Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Dzieci Fatimskich w Rybnej 25 października 2022 roku otrzymała nowy sztandar. Uroczystość poprzedziła Msza Święta koncelebrowana przez metropolitę częstochowskiego, abpa Wacława Depo.

Początki Szkoły Podstawowej im. Dzieci Fatimskich w Rybnej sięgają roku 1862. Przełomowym momentem dla tej placówki był rok 2001 ubiegłego wieku. Wówczas szkołę władze gminy chciały zlikwidować, na co nie godzili się mieszkańcy. Uratowało ją Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, które podjęło się dalszego prowadzenia placówki pod swoim szyldem. – Ta szkoła jest wzorcowym przykładem, że warto walczyć o swoje małe środowiska. Determinacja rodziców sprawiła, że placówka funkcjonuje. Wygraliśmy wszyscy, a przede wszystkim uczniowie, bo uczą się w pięknej szkole i rodzice, bo zadbali o przyszłość edukacyjną swoich dzieci – powiedziała obecna na uroczystości dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie.
Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada przypomniał, że w 2001 roku o swój byt walczyło także Gimnazjum w Borownie. – Udało się obu placówkom. Połączyliśmy wspólnie siły – Borowno i Rybna – i na sesji Rady Gminy protestowaliśmy, nawet w asyście policji. Było bardzo trudno, ale mieszkańcy zdobyli się na odwagę, aby pokazać, że zależy im na swoich dzieciach. Pomysł zamykania szkół nie był dobry, później wszyscy chwalili się gimnazjum, bo miało ono wiele osiągnieć na polu dydaktycznym i sportowym, choćby mistrzostw Polski w siatkówce – mówił wójt Dariusz Pomada.
Dzieje tej szkoły, której początki sięgają XIX wieku, są nie tylko zapisem faktów historycznych, ale mówią o sile duchowej i moralnej mieszkających tu ludzi. I ta wola – rodziców i władz – sprawiła, że szkoła została ocalona – podkreślił ks. abp Wacław Depo.
Aktualnie w szkole uczy się ponad 120 dzieci. Placówka jest także wspomagana przez gminę, miedzy innymi w wykonaniu termomodernizacji.
źródło: MykaNEWS
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *