PRZYRODNICZE CIEKAWOSTKI: Czy dokarmiać ptaki?


Kiedy najlepiej zacząć dokarmianie ptaków? – Późną jesienią, kiedy mogą zacząć się opady śniegu i ptakom będzie trudniej samodzielnie zdobywać pokarm – przekonuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Późnojesienne dokarmianie ma na celu przede wszystkim zaznajomienie ptaków z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc w trudniejszym dla nich okresie zimowym. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

Czym karmić ptaki? Najlepiej dostarczać ptakom pokarm zbliżony do tego, co jedzą w środowisku naturalnym. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki – wymienia OTOP.
Z kolei sikory, kowaliki, dzięcioły i ptaki krukowate gustują w słoninie. Tylko należy pamiętać, by słonina dla ptaków była świeża i nie zawierała szkodliwej soli. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków. Sikory i dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów: kosa i kwiczoła. Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi.
A co z popularnym chlebem? Chleb nie jest najlepszym rozwiązaniem, powinien stanowić jedynie uzupełnienie ptasiej diety. – Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych − ostrzega OTOP. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”, której wydanie współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *