Dom Fundacji Oczami Brata został otwarty


18 maja br. odbyło się otwarcie Domu Fundacji Oczami Brata w sali widowiskowej przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie.

 

Podczas wydarzenia można było zobaczyć prezentację filmu wyprodukowanego przez Fundację pt. „Obietnica”, występy muzyczne w wykonaniu podopiecznych FOB, Marty Honzatko z zespołem oraz jednego z ambasadorów  budowy Domu Oczami Brata Piotra Swenda, który grał w serialu Klan. W trakcie przedsięwzięcia prezes Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski przybliżył historię powstania domu.

– Na samym początku budowy stać nas było wyłącznie, aby wylać  fundamenty na naszej rodzinnej działce. Po niecałych trzech latach witam Państwa w nowopowstałym domu. Nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie wielu osób, współpracowników, którzy przez kilkanaście godzin dziennie przybliżali nas do dzisiejszego otwarcia gładząc podłogi, skręcając meble, malując ściany, porządkując ogród i dbając o czystość- mówił aktywista.

Obecny w sali widowiskowej senator RP Ryszard Majer opowiadał o okolicznościach w jakich poznał prezesa FOB oraz kulisach pomocy udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem obecnego wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego.

–  Politycy i urzędnicy są tymi, którzy powinni prostować ścieżki, uprzątać rzeczywistość, aby takie osoby, jak Paweł i jego zespół tworzący fundację, mógł działać efektywnie, tworzyć rzeczy nam potrzebne . Poznałem Pawła Bilskiego, jak był w szkole średniej, bo złożyło się, że w Domu Księcia mieliśmy dyżury, a Paweł tworzył wolontariat dla seniorów i tam spotkaliśmy się. Dostrzegając potencjał młodego człowieka mówiłem Pawłowi, iż mamy na Akademii Jana Długosza kierunek praca socjalna. Było jakieś wahanie, ale Paweł zaczął uczyć się na naszej uczelni i mówiliśmy studentom jedno, że praca socjalna dodaje skrzydeł. Dziś jest dzień wielkiej, mojej radości, bo zarówno Paweł Bilski jako absolwent, ale zespół, członkowie zarządu fundacji to nasi absolwenci, którzy w Akademii Jana Długosza przyjęli swoją rolę, aby z szerokiej perspektywy ogarniać rzeczywistość i widzieć potrzeby nie zawsze dostrzeganych ludzi- oni to robią (o członkach fundacji).  W trakcie realizacji inwestycji było potrzebne wsparcie i udzielaliśmy go, ale trzeba powiedzieć, iż premier RP Mateusz Morawiecki przyczynił się do tego, że zostały przekazane 2 miliony złotych na budowę budynku. Pamiętam, jak  zabiegaliśmy o pomoc,  bo wniosek był napisany fantastycznie, ale jednak wsparcie było potrzebne i razem z posłem RP Szymonem Giżyńskim (obecnie wiceministrem ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego) rozmawialiśmy z premierem prosząc, żeby wsparł inwestycję. Pamiętam, iż w tej rozmowie premier zapytał nas, czy to jest potrzebne, bo  takich wniosków dotyczących różnych  inwestycji do KPRM przybywa bardzo wiele. Powiedzieliśmy, iż to jest potrzebne, a Premier zadał pytania „Czy to się uda?” i „Czy ta organizacja jest w stanie wybudować inwestycję”? Daliśmy polisę, że się uda i udało się. Bardzo się cieszę, gdyż to dowodzi, że warto marzyć i pracować dla ludzi, bo ta praca jest użyteczna i uskrzydla – wspominał senator.

Wręczano także podziękowania za pomoc w budowie domu m.in. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Ministerstwo, także dzięki rekomendacji wiceministra  Szymona Giżyńskiego) przeznaczyło milion złotych na inwestycję), senatorowi RP Ryszardowi Majerowi, wicewojewodzie śląskiemu Robertowi Magdziarzowi, częstochowskiej radnej Prawa i Sprawiedliwości Monice Pohoreckiej. Na wydarzeniu był także  radny PiS Paweł Ruksza.

 

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *