Plan sparingowy Włókniarza. Na rozkładzie ROW Rybnik, Ostrovia Ostrów Wielkopolski i Falubaz Zielona Góra.


„Będzie szansa się sprawdzić na tle silnych rywali” – mówi nam Piotr Mikołajczak

14 grudnia poznaliśmy terminarz PGE Ekstraligi na następny rok. W związku z tym Włókniarz Częstochowa szybko postanowił opracować plan przygotowawczy, dotyczący przedsezonowych sparingów. W środę (20 grudnia) „lwi” klub ogłosił kalendarz swoich meczów kontrolnych. Przed inauguracją ligowych rozgrywek „Biało-Zieloni” zmierzą się z: ROW-em Rybnik, Ostrovią Ostrów Wielkopolski, a także Falubazem Zielona Góra. O tej kwestii rozmawiamy z Dyrektorem Sportowym Włókniarza, Piotrem Mikołajczakiem.

Ledwo co ujawniony został terminarz PGE Ekstraligi na przyszły rok, a już poznaliśmy plan meczów sparingowych Włókniarza Częstochowa. Na rozkładzie spotkań towarzyskich macie Państwo drużyny: ROW Rybnik, Ostrovii Ostrów Wielkopolski oraz Falubazu Zielona Góra. Skąd taki dobór sparingpartnerów? Co miało na to wpływ?

– Na temat sparingów przedsezonowych rozmawialiśmy długo z Januszem Ślączką. Zastanawialiśmy się z jakimi drużynami się sprawdzić, ale również inne kluby dzwoniły do nas. Braliśmy również pod uwagę terminarz rozgrywek ligowych. Sumując wszystkie za i przeciw, ale również telefony z innych klubów, postanowiliśmy wspólnie, że najlepszymi rywalami będą drużyny z: Rybnika, Zielonej Góry i Ostrowa Wielkopolskiego.

Na pewno – jak co roku – tego typu mecze będą służyć sprawdzeniu przedsezonowej formy zawodników, testowaniu sprzętów i – jak można sądzić – dalszej integracji zespołu. Czy macie Państwo jeszcze jakieś inne zamierzenia, plany, jeśli chodzi o sparingi?

– Okres sparingów, to czas testowania sprzętu, ustawień i sprawdzenia tego wszystkiego na tle rywala. Ale również możliwość jazdy na innych torach. To główne cele, które nam przyświecają, oprócz również tego, co Pan zaznaczył, czyli integracji drużyny.

Jak wiadomo, czeka Państwa bardzo trudny początek w PGE Ekstralidze A.D. 2024. W pierwszych czterech kolejkach zmierzycie się kolejno z Unią Leszno (wyjazd), Spartą Wrocław (dom), Stalą Gorzów (wyjazd) i Motorem Lublin (dom). Czy zatem nie myśleliście, aby odjechać mecze kontrolne z drużynami również z nieco wyższej półki przed startem ekstraligowych rozgrywek? Wszak zarówno Pan, jak i prezes Włókniarza Michał Świącik – po ogłoszeniu kalendarza PGEE – podkreślaliście, że ten początek sezonu ligowego wskaże, w jakim miejscu znajdować się będzie wówczas drużyna „Lwów”. A żeby dobrze wejść w sezon, potrzebne jest – poza odpowiednim próbnym objeżdżeniem się – sprawdzenie się nie tylko na tle tych teoretycznie słabszych, ale także – a chyba nawet przede wszystkim – mocniejszych rywali, prawda?

– Jak Pan zauważył, pierwsze cztery, a nawet pięć kolejek jedziemy z najsilniejszymi drużynami ekstraligi. Czy wobec tego zapraszałby Pan na swój tor drużynę, z którą jechałby Pan np. w drugiej kolejce? My sami tego do końca nie chcieliśmy, ale również wspomniani rywale. Dla ciekawości tylko powiem, że mimo tych obaw, chcieliśmy odjechać sparing z jedną z tych wspomnianych drużyn, ale nie było zgody z drugiej strony. Z wiadomych powodów nazwy klubu nie wymienię. Dlatego też wybraliśmy takich a nie innych sparingpartnerów, którzy również posiadają dobrych i bardzo ciekawych zawodników. Tak więc podsumowując, będzie szansa się sprawdzić na tle silnych rywali.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

– Dziękuję.

Rozmawiał: Norbert Giżyński

Terminarz sparingów Włókniarza Częstochowa w 2024 r.:

– Włókniarz Częstochowa – ROW Rybnik (23.03.2024)
– ROW Rybnik – Włókniarz Częstochowa (24.03.2024)
– Włókniarz Częstochowa – Ostrovia Ostrów Wielkopolski (03.04.2024)
– Włókniarz Częstochowa – Falubaz Zielona Góra (06.04.2024)
– Falubaz Zielona Góra – Włókniarz Częstochowa (07.04.2024)
– Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Włókniarz Częstochowa (10.04.2024)

Foto.: Grzegorz Przygodziński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *