Studentka AJD z Częstochowy złotą medalistką mistrzostw świata

RAKETLON

Polska drużyna w składzie: Krzysztof Samonek, Marta Jeż, Rafał Rykowski, Norbert Stolicki, Marek Wojnarski i Robert Wyszyński zdobyła drużynowe mistrzostwo świata w racketlonie. Jest to wielka niespodzianka dla faworyzowanych ekip Szwecji, Niemiec i Austrii. W finale Polacy pokonali 6 punktami drużynę Austrii: 126:120. To historyczne zwycięstwo Polaków: do tej pory żadnej z ekip, nie udało się odebrać tytułu Mistrzów Świata Szwedom.
Oprócz tytułu drużynowego Marta Jeż zdobyła dwa złote medale w singlu. Studentka Akademii im. J. Długosza z Częstochowy wygrała rywalizację wśród juniorek do 21 lat, pokonując w finale Julię Korolową z Łotwy 42:14. Kolejne złoto Jeż wywalczyła w rywalizacji kobiet z grupy B wygrywając w finale z Niemką Sandy Steffl 63:33. Marta Jeż jest aktualną Mistrzynią Polski w racketlonie.
Wicemistrzem świata w grupie B mężczyzn został Marek Wojnarski, przegrywając w finale tylko z Finem Ollim Marjamakim (2 punktami). Marek Wojnarski, student Politechniki Wrocławskiej to aktualny Mistrz Polski – w tym roku debiutował na Mistrzostwach Świata.

O racketlonie:
Racketlon to czwórbój rakietkowy wymyślony w latach 90-tych w Skandynawii. Racketloniści rozgrywają mecze, które składają się z czterech setów, każdy w innej dyscyplinie, kolejno: w tenisie stołowym, badmintonie, squashu oraz tenisie ziemnym – od najlżejszej do najcięższej rakiety. W każdym secie obowiązuje identyczny system punktacji, a zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobył więcej punktów, łącznie we wszystkich rozegranych setach w meczu. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Racketlonie rozegrano w Polsce w 2004 roku w Zgierzu. Od powołania Polskiej Federacji Racketlona w połowie 2007 r., oprócz Mistrzostw Polski zorganizowano kilka turniejów klasyfikacyjnych i ustanowiono ranking zawodników. Do tej pory zawody racketlona odbyły się w Zgierzu, w Poznaniu, w Olsztynie i Wrocławiu. Teraz do ośrodków racketlona w Polsce dołączył Tuan Club – przestronny i nowoczesny obiekt sportowy w Piasecznie pod Warszawą.