GMINY Z KULTURĄ. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie


Gminny ośrodek kultury jest często pierwszym miejscem, w którym odkrywane są talenty najmłodszych, później szlifowane i promowane. Ale obecne w niemal każdej gminie GOKi to miejsca nie tylko dla najmłodszych – mieszkańcy gminy w każdym wieku spotykają się na zajęcia artystyczne i sportowe, współpracują z nimi Koła Gospodyń, organizowane są lokalne uroczystości. Dziś prezentujemy jedno z takich miejsc – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie.

Na internetowej stronie GOKiS w Mykanowie można przeczytać: „Mamy marzenie o domu kultury, który obejmuje swoim zasięgiem nie budynek, a gminę; którego współtworzą zarówno pracownicy jak i mieszkańcy; który przypominając o tradycji, odważnie czerpie z nowoczesności. Mamy marzenie o animatorach, którzy planują i realizują działania społeczno – kulturalne razem z mieszkańcami; którzy wspólnie z mieszkańcami cieszą się z ich efektów; których działania są jak telewizja – w zasięgu ręki. Mamy marzenie o wspólnym dojrzewaniu – dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i mądrością. O satysfakcji z wspólnie podejmowanych wysiłków, o wspólnie przeżywanej radości. Chcemy to ziścić. – Śledząc działania instytucji, można nabrać przekonania, że założenia te są faktycznie realizowane.
Od 37 lat Ośrodkiem kieruje Krzysztof Polewski, przy nieodłącznej pomocy animatorów, instruktorów, choreografów i pracowników gminnych bibliotek. W ostatnich latach Ośrodek zmienił profil swojej działalności i koncentruje się na współpracy z lokalną społecznością, wychodząc ze swojej siedziby do mieszkańców w ich sołectwach, wspieraniu aktywności społecznej, a także wyszukiwaniu nowych pomysłów, które mają zaspokoić potrzeby mieszkańców. Z oferty Ośrodka korzysta średnio ok. 200 osób tygodniowo, nie uwzględniając przy tym liczby uczestników realizowanych projektów i aktywności GOKiS na terenie gminy. Pracownicy Ośrodka wciąż podnoszą swoje kompetencje, biorą udział w szkoleniach, w których uczestniczą także osoby aktywne z terenu gminy i mieszkańcy.
W ramach Gminnego Ośrodka prowadzone są zajęcia w Studiu Piosenki, którego podopieczni są laureatami konkursów na szczeblach powiatowym, międzywojewódzkim i ogólnokrajowym; prowadzone są zajęcia nauki gry na gitarze, nauki tańca towarzyskiego i ludowego; spektakle przygotowuje teatr dziecięcy „Teatrzyk jak się patrzy”. GOKiS proponuje także rekreację w postaci nordic walking i szachów. Przy Ośrodku tworzy grupa literacka, zespół Borowianki i kapela ludowa Rybnianie. Od poniedziałku do piątku można także skorzystać z pracowni internetowej.
GOKiS prowadzi stałą współpracę z mieszkańcami, sołtysami i radnymi, szkołami, organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi oraz z instytucjami takimi jak: Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Ogólnopolskie Forum Kraków, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego, Regionalny Ośrodek Kultury Częstochowa, Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Częstochowie, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, uczelnie: Collegium Civitas i Akademia Jana Długosza w Częstochowie.
Ośrodek jest jednym z inicjatorów partnerstwa „Szlak Reszków – Muzyka i Konie”, które przekształciło się w Fundację o tej samej nazwie, Stowarzyszenie LGD „Razem na wyżyny”, Forum Animatorów Województwa Śląskiego, Internetowe Radio Ankra. W latach 2011-2016 Ośrodek zrealizował, lub jest w trakcie realizacji 15 projektów w ramach konkursów grantowych, na które pozyskał łącznie ok. 625 tys. zł, z czego największą kwotę stanowi 368 tys. pozyskane na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie
Ośrodek jest też jednym z czterech ambasadorów w województwie śląskim projektu „Operator Kultury.pl”, którego operatorem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, a finansowany jest przez NCK w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

KG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *