Jubileuszowa wystawa Jerzego Filipa Sztuki


Uroczystym wernisażem w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, 6 września 2013 roku, rozpoczęła się wystawa prac uznanego, częstochowskiego artysty Jerzego Filipa Sztuki. Na ekspozycji, przygotowanej z okazji 45-lecia pracy twórczej, autor przedstawia prace z zakresu rysunku, reliefu, medalierstwa i rzeźby. Jest to wybór dzieł ukazujący główne tendencje artystyczne na przestrzeni kilkudziesięciu lat twórczości. Wystawa potrwa do 20 października br.

Jerzy Filip Sztuka urodził się w Częstochowie w 1943 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rzeźbę, malarstwo, grafikę i uzyskał tam dyplom projektanta form przemysłowych. Specjalista z zakresu komunikacji wizualnej, reklamy, wzornictwa przemysłowego i kształtowania otoczenia, a także rysunku i projektowania graficznego. Długoletni nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Projektowania Plastycznego na Wydziale Artystycznym WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie). Organizator i pierwszy dyrektor Instytutu Wychowania Artystycznego. Opublikował szereg prac z zakresu struktur i komunikacji wizualnej oraz kształtowania otoczenia.
Od 2004 roku pracuje w Politechnice Częstochowskiej, jako profesor tytularny – początkowo na Wydziale Zarządzania, a obecnie w Instytucie Architektury Politechniki Częstochowskiej. Od 1980 jest członkiem Fédération Internationale de la Médaille.
Swoje prace artystyczne Jerzy Filip Sztuka pokazywał na 35. wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i galerii w Polsce i na świecie m.in. Bonn, Chicago, Częstochowa, Fulda, Kraków, Montecatini, Montreal, Poznań, Ravenna, Strassburg, Warszawa, Wrocław, jak również w zbiorach prywatnych Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Włoch oraz w Polsce.
Wątki związane z inspiracjami biblijnymi oraz związki z obserwacją natury są szczególnie obecne w rzeźbach. Artysta swoje 45 lat twórczości nazywa „procesem dojrzewania”. Jednym z przełomowych wydarzeń jego sfery duchowej było znalezienie niewielkiej figurki Jezusa w jednym z nielicznych muzeów podczas pobytu na Islandii w 1999 roku. Z biegiem lat sfera duchowości stała się fundamentem jego działalności artystycznej.
Zdaniem autora sztuka powinna wzbudzać najwyższej jakości pozytywne emocje, pobudzać do pozytywnego działania, nastrajać do harmonii psychicznej odbiorcę. Sztuka podkreśla, że sens swojej pracy odnajduje w kontakcie z ludźmi, w obserwacji odbioru swoich dzieł oraz dzieleniu się doświadczeniem z uczniami i studentami szkół plastycznych i nie tylko.

MP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *