Sytuacja dzieci w Jemenie jest tragiczna.


W ataku na szkoły w Jemenie (9 kwietnia 2019 roku) zginęło 14 dzieci, a 16 zostało rannych. UNICEF pokrył koszty operacji, ale wiele z nich walczy o życie. UNICEF Polska cały czas zbiera fundusze na pomoc dla dzieci w Jemenie.

14 dzieci zginęło, a 16 zostało rannych po wybuchu w szkole w Sanie. Od początku roku ponad 400 dzieci w Jemenie zostało zabitych lub poważnie rannych.

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
– UNICEF szacuje, że rzeczywista liczba poszkodowanych może być znacznie wyższa. Ranne dzieci, wśród których większość ma mniej niż 9 lat, przebywają obecnie w szpitalach w Sanie. Wiele z nich walczy o życie. Wybuch miał miejsce w pobliżu dwóch szkół. Dzieci były w klasach i czekały na przerwę obiadową. Pocisk roztrzaskał okna, a potłuczone szkło zraniło dzieci siedzące w szkolnych ławkach.
Trudno sobie wyobrazić przerażenie, jakiego doświadczyły te dzieci. Ich rodzice przeżywają teraz horror i poczucie winy za to, że chcieli zapewnić dzieciom dobrą przyszłość posyłając je do szkoły. Zabijanie i okaleczanie najmłodszych stanowi poważne naruszenie praw dzieci. Wczorajszy wybuch po raz kolejny przypomina nam, że nawet szkoły nie są bezpiecznym miejscem dla dzieci w Jemenie. Na skutek działań wojennych, co piąta szkoła w tym kraju nie nadaje się do użytku. Wiele z nich zostało bezpośrednio zaatakowanych, a inne są wykorzystywane do celów militarnych. Dla ponad 2 milionów dzieci w Jemenie chodzenie do szkoły jest marzeniem. Wczorajszy wybuch może jeszcze bardziej zniechęcić rodziców do posyłania swoich dzieci do placówek edukacyjnych.

Pracownicy UNICEF są na miejscu. W ciągu ostatnich 24 godzin organizacja uruchomiła pomoc ratującą życie dla poszkodowanych dzieci i ich rodzin. UNICEF zapewnił wsparcie psychologiczne, opłacił koszty operacji i wsparł rodziny, aby mogły być ze swoimi dziećmi podczas leczenia.

UNICEF Polska cały czas zbiera fundusze na pomoc dla dzieci w Jemenie. Za 122 zł można zapewnić np. leki i sprzęt do wyposażenia szpitala (bandaże, gaza, mydło, koc, ręcznik, szczypce, skalpel, jodyna, krople do oczu, rękawiczki, plaster i wiele innych). Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/jemen.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *