Pierwsze ligowe zwycięstwo po powrocie do Domu!

Raków Częstochowa pokonał Wartę Poznań, 3:0 w spotkaniu 10.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gole dla podopiecznych Marka Papszuna w tym meczu zdobyli: Milan Rundić, Vladislavs Gutkovski i Andrzej Niewulis! Częstochowianie po tym zwycięstwie zameldowali się na ligowym podium, mając cały czas w zanadrzu jedno spotkanie rozegrane mniej od najgroźniejszych rywali.

Częstochowianie byli zdecydowanym faworytem w starciu z zajmującą szesnastą lokatę przed tym meczem – poznańską Wartą.

Podopieczni Marka Papszuna wprawdzie częściej utrzymywali się przy piłce i przeprowadzali ataki pozycyjne, ale bez przełożenia na sytuacje strzeleckie. Tak było do 22. minuty, kiedy to Ivi Lopez centrował na bliższy słupek z rzutu rożnego, w szesnastce piłkę podbił Fran Tudor, a do siatki strzałem głową wpakował ją Milan Rundić. I w tym momencie na stadionowych telebimach widniał wynik 1:0 dla gospodarzy.

Od tego momentu można powiedzieć, że zaczęły się emocje na stadionie przy Limanowskiego 83! Goście po stracie bramki ruszyli do jak najszybszego odrobienia jednobramkowej straty, jednak w kilku sytuacjach piłka mijała bramkę Kacpra Trelowskiego!

Gdy wydawało się, że pierwsza część spotkania zakończy się jednobramkowym prowadzeniem Rakowa, to Waleriane Gvilia popisał się długim podaniem w stronę Vladislavsa Gutkovskisa, który ruszył z piłką na bramkę i w sytuacji sam na sam pokonał Adriana Lisa. Wprawdzie w tej sytuacji asystent Pana Tomasza Kwiatkowskiego zasygnalizował pozycję spaloną napastnika Rakowa, jednak po dość długiej analizie VaR potwierdzono, że Reprezentant Łotwy zdobył gola jak najbardziej prawidłowo. I tym samym częstochowianie na przerwę schodzili z dwubramkową przewagą nad drużyną ze Stolicy Wielkopolski.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Podopieczni Marka Papszuna nadal atakowali bramkę Adriana Lisa i krótko po rozpoczęciu gry w drugiej części spotkania zdobyli trzecią bramkę. W 47.minucie z rzutu wolnego dośrodkował Ivi Lopez, a do piłki doskoczył Andrzej Niewulis, który strzałem głową pokonał wychowanka Lasu Puszczykowo.

Po stracie trzeciej bramki drużyna pod wodzą Piotra Tworka sprawiała “wrażenie rozbitej armii” i już tylko czekała na końcowy gwizdek. W 87.minucie meczu Raków za sprawą Iviego Lopeza zdobył czwartą bramkę w tym meczu, ale tutaj zdaniem asystenta Pana Tomasza Kwiatkowskiego znajdował się na pozycji spalonej. W tym przypadku decyzja arbitra była słuszna.

Raków Częstochowa tym samym pokonał Wartę Poznań 3:0 i do swojego dorobku dopisuje kolejne, bardzo ważne trzy punkty. Na swoim koncie częstochowianie mają ich już 18 i do lidera, poznańskiego Lecha tracą zaledwie trzy “oczka” ale trzeba pamiętać, że Raków ma jeszcze jedno spotkanie rozegrane mniej od swoich najgroźniejszych rywali. Mecz z Górnikiem Zabrze, bo o nim mowa zostanie rozegrany najprawdopodobniej w grudniu br.

Teraz przed zespołami PKO Bank Polski Ekstraklasy dwutygodniowa przerwa reprezentacyjna. Po niej w 11.Kolejce spotkań Raków czekał będzie mecz wyjazdowy ze Śląskiem Wrocław. To spotkanie zostanie rozegrane w sobotę, 16.października br. o godzinie 20:00 na Stadionie Miejskim przy Alei Śląskiej 1. Mecz “na żywo” pokażą stacje Canal + Sport oraz Canal + Sport 3. Spotkanie będzie można również ogladać w usłudze Canal + online. Trenerem Śląska Wrocław jest wychowanek Rakowa Częstochowa, Jacek Magiera a zawodnikiem były piłkarz klubu z Limanowskiego 83, Petr Schwarz.

03.10.2021, g.12:30: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – KS Warta Poznań 3:0, (2:0),

Bramki:

1:0: Rundić 22′

2:0: Gutkovskis 45′

3:0 : Niewulis 47′

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Kupczak 33′ (faul) – Warta Poznań. Widzów: 4829.

RKS Raków Częstochowa: 12.Kacper Trelowski – 6.Andrzej Niewulis (kpt), 2.Tomas Petrasek, 3.Milan Rundić (81′ 66.Ioannis Giannis Papanikolau), 17.Mateusz Wdowiak (81′ 71.Wiktor Długosz), 20.Marko Poletanović (88′ 16.Miguel Luis), 88.Waleriane Gvilia, 11.Ivi Lopez, 7.Fran Tudor, 9.Sebastian Musilolik (31′ 21.Vladislavs Gutkovskis), 15.Alexandre Guedes (80′ 14.Daniel Szelągowski).

Rezerwowi: 1.Vladan Kovacević – 31.Żarko Udovicić, 70.Fabio Sturgeon, 18.Jakub Arak.

Trener: Marek Papszun.

KS Warta Poznań: 1.Adrian Lis – 2.Jan Grzesik, 5.Bartosz Kieliba (kpt), 4.Robert Ivanov, 16.Aleks Ławniczak, 22.Konrad Matuszewski, 77.Jayson Papeau (46′ 9.Mateusz Kuzimski), 6.Łukasz Trałka, 21.Mateusz Kupczak (46′ 15.Michał Kopczyński), 10.Milan Corryn (76′ 7.Mario Rodriguez), 99.Adam Zrelak (61′ 20.Szymon Czyż).

Rezerwowi: 33.Jędrzej Grobelny – 3.Jakub Kiełb, 19.Jakub Sangowski, 30.Bartłomiej Burman, 31.Mateusz Sopoćko.

Trener: Piotr Tworek.