Maksymilian Maria Kolbe – patron na trudne czasy.


11 października 2022 roku na wałach jasnogórskich miała miejsce inauguracja wystawy biograficznej „Św. Maksymilian Maria Kolbe”. Ekspozycję przygotował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W otwarciu uczestniczyli między innymi: przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski, senator Ryszard Majer, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, dyrektor częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska, komendant KMP w Częstochowie insp. Dariusz Kiedrzyn, dyrektor IPN Oddział Łódź Dariusz Rogut oraz autorka wystawy – Katarzyna Helik z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Ekspozycja zawiera 20 paneli wystawienniczych przedstawiających nie tylko życie i działalność twórcy Rycerstwa Niepokalanej, ale także kult świętego. Stanowi połączenie materiału ikonograficznego i narracji. Zgromadzono na niej także materiały operacyjne z zasobów IPN np. teczki i meldunki dotyczące sprawy o kryptonimie „Maksymilian” – dokumenty o tym, jak SB prowadziła sprawy operacyjne wobec jego czcicieli. Fotografie, dokumenty i reprodukcje obrazów, przedstawiające scenę ofiarowania życia za współwięźnia podczas karnego apelu w obozie koncentracyjnym, pochodzą ze zbiorów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Niepokalanowa i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Jasna Góra jest miejscem symbolicznym, ważnym dla Maksymiliana Kolbego, który był wielkim czcicielem Maryi. Przed utworzeniem Jej Grodu – Niepokalanowa – 17 lipca 1927 r. celebrował Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przybył tu właśnie przed obradami Kapituły Prowincjalnej w Krakowie, gdzie decydowano o utworzeniu klasztoru i wydawnictwa w Niepokalanowie. Bywał też i wcześniej, np. zaraz po studiach w 1919 r.

10 października minęła 40. rocznica kanonizacji polskiego męczennika. Św. Maksymilian Maria Kolbe zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za niespełna czterdziestoletniego żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.
Wystawa „Św. Maksymilian Maria Kolbe” znajduje się na Wałach, od strony wejścia do Skarbca. Pozostanie na Jasnej Górze do 4 listopada 2022 r. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *