LIST DO REDAKCJI. Szpital tonie…


Do naszej Redakcji wpłynął drugi już list otwarty personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W opinii pracowników szpital tonie, a nowa Dyrekcja na tę chwilę, w przeciągu trzech miesięcy, zwiększyła zadłużenie Szpitala o ponad 20 milionów złotych. Pracownicy Szpitala błagają marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego o pomoc. Czy ona nadejdzie? Cały list prezentujemy poniżej.

Personel                                                                                                                  Częstochowa, dn. 01.06.2023

Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego

Najświętszej Maryi Panny

w Częstochowie

ul. Bialska 104/118

42-200 Częstochowa

 

                                                                                  

 Szanowny Pan

 Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa

 VI Kadencji Zarządu            

 Województwa Śląskiego                                                         

 

DRUGI LIST OTWARTY PERSONELU WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO IM. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W CZĘSTOCHOWIE

 

Personel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny                       w Częstochowie po raz kolejny wyraża oburzenie wobec działań nowej Dyrekcji WSS. Jako pracownicy WSS, mieszkańcy Częstochowy i miejscowości należących do powiatu częstochowskiego, byli, przyszli i obecni pacjenci Szpitala kategorycznie sprzeciwiamy się haniebnym i nieodpowiedzialnym decyzjom oraz działaniom Dyrekcji tj.: Dyrektora Łukasza Połatyńskiego, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Marcina Pakulskiego oraz zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych Beaty Kuchty.

Niebawem mamy trzy miesiące jak Dyrekcja sprawuje swoje rządy. Dyrektor Łukasz Połatyński wielokrotnie składał wiele obietnic, które to głownie recytował w aranżowanych wywiadach dla Gazety Wyborczej, podkreślając w rozmowach swój przyjacielski układ z Panią redaktor Dorotą Steinhagen, nazywając ja „Dorotką” (tutaj nasuwa się pytanie do Pani Redaktor czy jest obiektywnym pracownikiem opiniotwórczych mediów czy może jak sugeruje dyr. Połatyński, jest przyjaciółką na usługach aktualnie panującej władzy, jednak to pytanie pozostawiamy do rozstrzygnięcia sumieniu Pani Redaktor),

Jednym z priorytetów dyrektora Połatyńskiego miało być zatrzymanie tendencji wzrostowej zadłużenia szpitala. Ooooo!!! `gdybyśmy mogli oprzeć się na deklaracjach Dyrektora Połatyńskiego to nasze życie miałoby sens, niestety proza życia rozczarowuje co jednoznacznie pokazują decyzje dyrekcji akceptowane przez nową Radę Społeczną. Otóż… Dyrekcja mając na uwadze wzrostowe zadłużenie szpitala którego główną składową są wynagrodzenia personelu, postanowiła utworzyć siedem nowych wysokopłatnych stanowisk pracy na szczeblu administracyjnym: Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych, Pełnomocnik Dyrektora ds. Inwestycji, Pełnomocnik Dyrektora ds. Controllingu świadczeń medycznych, Pełnomocnik dyrektora ds. Rozwoju i Innowacji, Pełnomocnik dyrektora ds. Pacjenta, Asystentka zarządu oraz Biuro prasowe czyli rzecznik prasowy na pełnym etacie aby czynnie działać w mediach społecznościowych celem poprawy wizerunku szpitala – posty i zdjęcia na Facebooku, Instagramie, Twitterze jak dobry omen uleczą chorych.

Zawsze można zatrudnić jeszcze Wróżkę, przecież wiele osób wierzy w astrologię.

Zmiana schematu organizacyjnego czyli zaakceptowanie utworzenia nowych wysokopłatnych stanowisk, została bezapelacyjne przyjęta przez nową Radę Społeczną. Pragniemy podkreślić że nadrzędnym celem Rady Społecznej każdego szpitala powinno być weryfikowanie  działania Dyrekcji, jednak podjęte decyzje utwierdzają nas w tym że Dyrektor Łukasz Połatyński wspólnie  z Radą Społeczną (składająca się aktualnie głownie z przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, działaczy PSL oraz wiceprezydenta Miasta Częstochowy i żony przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy) nie ma najmniejszego zamiaru dbać o kondycję szpitala, gdyż utworzenie nowych  stanowisk to ogromne straty dla szpitala.

Oto jak kształtują się dodatkowe miesięczne zarobki nowo utworzonych stanowisk:

 

 • Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych ( Marek Augustyn ) – zarobki na poziomie 19 250 zł

 

 • Zastępca Dyrektora ds. Leczniczych ( Marcin Pakulski ) – zarobki na poziomie 19 250 zł

 

 • Pełnomocnik Dyrektora ds. Inwestycji ( Karolina Mielczarek ) – zarobki na poziomie 15 950 zł

 

 • Pełnomocnik Dyrektora ds. Controllingu świadczeń medycznych (Michał Ekkert) – etat jest, wycena pracy w trakcie analizy ……. Z pewnością nie będzie niższa od innych pełnomocników

 

 • Pełnomocnik dyrektora ds. Rozwoju i Innowacji ( Paweł Buszman ) – zarobki na poziomie 14 300 zł + umowa kontraktowa na dyżury na Oddziale Kardiologii (obecności brak mimo wymogu zgodnie z umowa o pracę i Kodeksem Pracy )

 

 • Rzecznik prasowy ( Agnieszka Sanojca ) – zarobki na poziomie 9880 zł za obsługę Facebooka i strony internetowej Szpitala – dużo zdjęć to duże zarobki

(Powyższe informacje można zweryfikować w Dziale Kadr i Płac)

Wisienką na torcie niegospodarności i marnotrawstwa publicznych pieniędzy jest podpisana sześcioletnia umowa z nową Panią kierownik Oddziału Okulistyki opiewająca na kwotę ponad 7 000 000 zł (siedem milionów złotych) + comiesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł za funkcje kierownika Oddziału. Przedstawione warunki finansowe nie obejmują wynagrodzenia za dyżury !

Większość powyższych stanowisk jest absolutnie ZBĘDNA. Dotychczas ich nie było, Szpital się rozwijał, modernizował i piął w górę. Niestety Dyrekcja postawiła na wyciąganie pieniędzy do własnych kieszeni.

 

Należy wyraźnie podkreślić że Dyrekcja na tą chwilę w przeciągu trzech miesięcy zwiększyła zadłużenie Szpitala o ponad 20.000.000,00 zł (dwadzieścia milionów złotych) …….  A co będzie dalej ?  Strach pomyśleć…

 

SZPITAL TONIE …….

Dyrekcja doprowadziła do tej sytuacji w trzy miesiące – może to celowe działanie i wstęp do prywatyzacji części szpitala ponieważ dyrektor Połatyński wszem i wobec oznajmia że chce żeby ten szpital funkcjonował jak „prywata”.

Aktualnie Dyrekcja nie posiada już pieniędzy na opłatę składek ZUS dla pracowników, za ostatni miesiąc zapłacono jedynie drobną część …. resztę rozłożono w porozumieniu z  ZUS-em  na raty.

Istnieje realne ryzyko braku możliwości wypłaty wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych na umowy o prace. Z taką sytuacją już raz mieliśmy do czynienia gdy dyrektorem ds ekonomicznych szpitala był obecny członek Rady Społecznej naszego szpitala pan Norbert Komar.

 

Panie Marszałku. Błagamy o pomoc!

Takie działania to widmo absolutnej zagłady. To gwóźdź do trumny przyszłości naszego Szpitala, zatrudnionego personelu a przede wszystkim bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów. Takiej sytuacji w przeciągu ostatnich czterech bardzo trudnych lat nie było.

W szpitalu pieniędzy brakuje praktycznie na wszystko a Pani dyrektor ds ekonomicznych Beata Kuchta, która powinna stać na straży wydatków placówki. Kiedy nad szpitalem wisi widmo absolutnej finansowej zagłady Dyrektor ds ekonomicznych Pani Beata Kuchta z entuzjazmem wydaje bez zastanowienia pieniądze na gabinety nowo zatrudnionych pracowników administracji kosztem dobra pacjentów.

 

Wstyd i Hańba !  (Cofnięte decyzje o inwestycjach, niedokończony remont Oddziału Chirurgii Ogólnej)

Dyrektor ds. lecznictwa Marcin Pakulski (człowiek wielu talentów i miejsc zatrudnienia) były Dyrektor SPZOZ Lubliniec, Dyrektor Naczelny SPZOZ Szpitala Zespolonego w Częstochowie – kilka miesięcy. Zatrudniony w NFZ w oddziale Śląskim a następnie powołany na stanowisko wiceprezesa NFZ. Odwołany po kilku miesiącach z funkcji po tym, jak tygodnik Wprost opisał, że Pakulski wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia”, gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Protokoły te z oddziału miały trafić do ówczesnej prezes NFZ. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA “za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań”. (źródło: wikipedia.org, Michał Majewski, Agnieszka Burzyńska: Zdrowy przekręt. Wprost, 16 lutego 2014, Marcin Pakulski odsunięty od obowiązków prezesa NFZ. rmf24.pl, 28 lutego 2014.)  takie osoby decydują o losach naszego szpitala …….. Po brutalnym i chamskim potraktowaniu przez Pakulskiego jedna z pracownic naszego szpitala doznała udaru mózgu.

Szanowny Panie Marszałku, My, pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie będziemy bacznie weryfikować każdy krok oraz decyzję nowej Dyrekcji, za każdym razem kiedy będzie ona budzić nasze najmniejsze wątpliwości co do uczciwości i rzetelności będziemy nagłaśniać to w mediach lokalnych  i ogólnopolskich.

 

Personel: Lekarze, pielęgniarki i położne, personel administracji, personel techniczny  

Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

 

 

 

Do wiadomości:

 

 1. Redakcja: Dziennik Zachodni
 2. Redakcja: Gazeta Częstochowska
 3. Redakcja: Życie Częstochowy i powiatu
 4. Redakcja: TV Orion Częstochowa
 5. Redakcja: 7 Dni Tygodnik Regionalny
 6. Redakcja: TVP Katowice
 7. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Oddział Terenowy
 8. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ZKZ WSS
 9. Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność WSS
Podziel się:

4 komentarzy

 • To jest żart bo nikt personelu o nic nie pytał i jakim prawem ktoś w moim imieniu wysyła takie pisma. Nie wyrażam zgody i się nie podpisuje

  Odpowiedz
 • Klaudia pisze:

  Pan Ekert były Dyrektor Szpitala Miejskiego w Knurowie.Mama jego głęboko osadzona w Urzędzie Marszałkowskim…..Pani Karolina ds Inwestycji….hm.nie zła karierowiczka Bytom Szpital….Dąbrowa .i.3 lata temu Parkitka….Wielki powrót! żałosne to wszystko…

  Odpowiedz
 • Szanowni Państwo, już niedługo… Za chwilę Pan Marek Augustyn osiądzie na stołku w Śląskim Oddziale NFZ na stanowisku Dyrektora, to wszystko po znajomości z Jerzym Szafranowiczem, jeszcze Dyrektorem Zespołu Szpitali Miejskim w Chorzowie (byłym Szefem Śląskiego NFZ) – Panowie się doskonale znają – można rzec z chorzowskiego podwórka. Pan Jerzy Szafranowicz wybiera się do Warszawy na stanowisko Sekretarza w Ministerstwie Zdrowia (którym pokieruje , obecny Dyrektor Śląskiego NFZ, Pan Piotr Nowak zajmie miejsce opuszczone przez Szafranowicza w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (będzie nowym Dyrektorem ZSM w Chorzowie).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *