W tym tygodniu na Jasnej Górze


Finał XIV Konkursu na Wieczernikową Choinkę (13.01), patronalne uroczystości Paulinów: 15.01 wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu – tzw. uroczystości wewnętrzne, 16.01- uroczystości z udziałem wiernych – o godz. 11.00 Suma, o godz. 16.15 nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.   

 

 

W czwartek, 13. 01 odbędzie się finał XIV Konkursu na Wieczernikową Choinkę. W „zmaganiach” udział bierze 40 szkół i przedszkoli regionu częstochowskiego. Konkursowe jury stanowią jasnogórscy pielgrzymi, którzy oddali kilkanaście tysięcy głosów. Kilka tysięcy głosów odnotowanych zostało także w specjalnym systemie online Radia Jasna Góra. Która choinka podobała się najbardziej? Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród z udziałem przeora Jasnej Góry i zaproszonych gości, delegacji placówek i organizatorów odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 10.00 w Wieczerniku.   

 

15 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To patriarcha, a więc szczególny opiekun Paulinów. Zakon powstał w XIII wieku z pustelników żyjących na ziemi węgierskiej, którzy właśnie wybrali styl życia tego eremity z pierwszych wieków chrześcijaństwa. To od tego świętego pochodzi nazwa wspólnoty Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). Prawie 500 „białych mnichów” znanych jest głównie z posługi na Jasnej Górze, ale choć to najważniejszy klasztor, to jeden z ok. 70 istniejących w różnych częściach świata.

 

W sobotę, 15.01 paulini przeżywać będą tzw. uroczystość wewnętrzną.

O godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej celebrować będą wspólnotową Mszę św. pod przewodnictwem przełożonego generalnego, o. Arnolda Chrapkowskiego. Tego dnia ponowią swoją profesję zakonną, a więc śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W niedzielę, 16.01 zakonnicy świętować będą wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi, dla których przygotowują pawełkowe prezenty, to tzw. uroczystości zewnętrzne.

Sumie odpustowej o godz. 11.00 w Bazylice przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, konfrater paulinów, a więc szczególny przyjaciel i dobrodziej Zakonu. Na 16.15 paulini zapraszają do Bazyliki na nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Tradycyjnie modlitwie przewodniczyć będzie bp senior Antoni Długosz nazywany biskupem od dzieci.

 

Do patronalnych uroczystości zakonnicy przygotowują się przez 9 dni odprawiając we wszystkich swych wspólnotach „Pawełki”. To nabożeństwo na Jasnej Górze nie ma sobie równych, bowiem klasztor jest największym paulińskim domem z siedzibą przełożonego generalnego. „Pawełki” tutaj są o godz. 18.00.

 

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *