Norwid zostaje na przyszły sezon w Plus Lidze!!

Choć do zakończenia fazy zasadniczej Plus Ligi w sezonie 2023/2024 pozostała do rozegrania jeszcze jedna kolejka, już teraz wiadomo, że zespół Exact Systems Hemarpol Częstochowa zapewnił sobie utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej! Wprawdzie „Błękitno-Granatowi” przegrali 4 kwietnia w Gdańsku z Treflem 0:3, ale kwestię ich ligowego bytu na przyszłe zmagania rozstrzygnął ostatecznie inny mecz.

W starciu nad morzem – przynajmniej w pierwszym secie – siatkarze Norwida starali się walczyć o jak najbardziej pozytywny wynik. W partii otwarcia przez dłuższy czas utrzymywali się na jednopunktowym prowadzeniu. Doszło jednak do gry na przewagi, z której niestety zwycięsko wyszli gospodarze (27:25 dla Trefla). Druga odsłona od początku do końca przebiegała pod dyktando gdańszczan, którzy rozbili przyjezdnych 25:14. W trzecim secie częstochowianie – rządni rewanżu – próbowali gonić rywali, dotrzymując im kroku. Koniec końców także i w tej części spotkania goście musieli uznać wyższość oponentów, który wygrali 25:22.

W związku z nienajlepszym rezultatem częstochowskiej drużyny w Gdańsku, oczy fanów siatkówki z naszego miasta mocno zwrócone były na późniejszą, czwartkową, plusligową potyczkę. Zmierzyli się w niej zespoły Barkom Każany Lwów i Enea Czarnych Radom. Kibice Norwida obserwowali tę rywalizację, z nadziejami na jak najkorzystniejsze dla nich rozstrzygnięcie. By „błękitno-granatowy” team mógł spać spokojnie, drużyna z Ukrainy musiała w pojedynku 29. kolejki PL wygrać przynajmniej dwa sety. Przeszkodziłoby to Czarnym w wywalczeniu kompletu trzech meczowych punktów, które przedłużyłyby ich szanse zachowania miejsca w elicie na sezon 2024/2025.

Jeden z wymarzonych scenariuszy dla częstochowian się sprawdził. Spotkanie w Wieluniu (gdzie mecze domowe rozgrywa Barkom Każany) zakończyło się rezultatem 3:2 na rzecz ekipy z województwa mazowieckiego. Tym samym jasne stało się, że w następnej edycji Plus Ligi dalej będzie brać udział Exact Systems Hemarpol Częstochowa! Poziom niżej spadną natomiast Enea Czarni Radom, którzy nie mają już nawet matematycznych szans utrzymania się na najwyższym ligowym szczeblu. Do końca rundy zasadniczej PL – jak już wcześniej wspomnieliśmy – pozostała tylko i wyłącznie jedna kolejka, a po przeprowadzonych 29-ciu szesnaści w tabeli radomianie tracą do piętnastych częstochowian cztery „oczka”.

Ostatni mecz w bieżących plusligowych zmaganiach Norwid zaplanowany ma na niedzielę (7 kwietnia). Wówczas o 20.30 we własnej hali zespół prowadzony przez Leszka Hudziaka podejmie Projekt Warszawa.

Trefl Gdańsk – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0
(27:25, 25:14, 25:22)

Trefl: Martinez, Niemiec, Kampa, Urbanowicz, Sawicki, Sasak, Koykka (libero)

Exact Systems:  Schmidt, Kogut, Janus, Sobański, Kowalski, Dulski, Jaskuła (libero) oraz Keturakis, Espeland, Borkowski, Jenness, Bouguerra i Hain