Bezpieczeństwo na stoku – jak o nie zadbać?


Okres zimowy zachęca do tego, by szusować na stokach. Zanim jednak oddamy się bez reszty szaleństwom na stokach, lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Wybieramy jakościowy sprzęt narciarski

Na pierwszy rzut oka każdy sprzęt narciarski wydaje się taki sami. Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zrobienie rozeznania w zagadnieniu, a dojdziemy do wniosku, że do wyboru mamy bardzo zróżnicowany sprzęt narciarski. Choć nie brakuje solidnych produktów, to czekają również takie, których jakość może budzić wątpliwości. Jeśli faktycznie chcemy być bezpieczni na stoku, to powinniśmy mieć to na uwadze i zawsze rozważniej wybierać, po jaki sprzęt sięgniemy.

Na pewno nie będziemy mieli powodów do narzekań, gdy wybór padnie na sprzęt wykonany z solidnych surowców, ponieważ to właśnie on zapewni nam komfort w czasie jazdy oraz bezpieczeństwo, a właśnie na tym powinno nam zależeć. Nabyć taki możemy u profesjonalnych dystrybutorów, więc dodatkowo to właśnie na nich powinna skupić się nasza uwaga. Godne uwagi firmy poznamy po pewnym stażu na rynku, czy po nienagannej opinii wśród klientów.

Wybieramy trasy, które są zgodne z naszymi umiejętnościami

Wiadomo, że nikt z nas nie urodził się zawodowym narciarzem, więc zanim ruszymy na stok, najpierw trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w narciarstwie, to warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy wykwalifikowanych instruktorów lub skupić się na jeździe po terenach mniej wymagających. Oczywiście te ograniczenia nie dotyczą osób, które mają już pewne doświadczenie w szusowaniu po stokach, czy profesjonalistów. Kluczem do bezpieczeństwa pozostaje po prostu wybieranie tras, które są zgodne z naszymi umiejętnościami.

Dostosowujemy prędkość do innych narciarzy

Wybierając się na stok, musimy liczyć się z tym, że będą na nim obecni też inni narciarze i nie możemy robić, co nam się podoba. W tym przypadku dobrze jest dostosować prędkość jazdy do ogółu i unikać zatrzymywania się w miejscach, gdzie panuje dość spory ruch. Co więcej, wakacyjnapolisa.pl wskazuje, że często dochodzi do wypadków przez zbyt brawurową jazdę, zwłaszcza gdy ktoś chce się pochwalić zaawansowanymi umiejętności. Niestety takie zachowanie bywa nie tylko bardzo lekkomyślne, ale często wiąże się z poważnymi kontuzjami, czy urazami. Nikt z nas nie chciałby ich doświadczyć, więc, zamiast ryzykować, lepiej postawić na bezpieczną jazdę i prędkość, która będzie zgodna z tą, na którą postawili inni użytkownicy stoku.

Nie zapominamy o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego

Wielu z nas skupia się tak bardzo na wyborze odpowiedniego sprzętu, czy stroju, że zapominamy, że w czasie jazdy na nartach jesteśmy narażeni na kontuzje, czy urazy. Nawet najlepszy narciarz nie jest w stanie przewidzieć tego, czy coś mu się stanie lub, czy doprowadzi do kontuzji u innej osoby. Posiadanie standardowego ubezpieczenia zdrowotnego niestety nie wystarczy, więc jeśli wybieramy się na narty, lepiej sprawdzić, jakie polisy są nam oferowane.

Dobre ubezpieczenie narciarskie zapewni nam pokrycie kosztów związanych z transportem ze stoku, opieką medyczną, czy nawet z rehabilitacją. To jednak nie wszystko, ponieważ możemy liczyć także na ochronę swojego bagażu i sprzętu, a także na ewentualne pokrycie szkód, które spowodowaliśmy. Do naszej dyspozycji pozostanie też sztab wykwalifikowanych osób, które przejmą na siebie wszystkie formalności i sprawią, że będziemy mogli w spokoju skupić się na powrocie do zdrowia, więc lepiej wcześniej wykupić ubezpieczenie narciarskie.

 

Materiał Partnera

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *