Król Sobieski przyjechał do szkoły w Janowie


A dokładnie, do Zespołu Szkół w Janowie przybyła wielkoformatowa haftowana replika obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem (Zwycięstwo pod Wiedniem)”. Obraz będzie dostępny dla Państwa przez cały weekend w sali gimnastycznej (wejście z boku szkoły od strony sali). W sobotę, 16 września, od godziny 12.00 do 16.00 będzie możliwość spotkania z Panią Janiną Panek, która tkała obraz.

Obraz prezentuje Fundacja Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. Dzieło jest pracą artystów zrzeszonych w Fundacji, która powstała z inspiracji profesora Józefa Szaniawskiego. – Pan profesor stał się naszym duchowym mentorem i przewodnikiem. Pierwszym obrazem była ,,Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Potem podjęliśmy kolejne wyzwanie. Obraz ,,Sobieski pod Wiedniem” przez 70 tysięcy godzin haftowało 50 wolontariuszy.  Dzieło wykonano haftem krzyżykowym, a złożyło się na niego aż 9,5 miliona krzyżyków. Artyści zużyli 178 km nici w 220 kolorach. Obraz jest wykonany w skali 1:1. Jego oryginał, który znajduje się w Muzeach Watykańskich, posiada wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości. Naszą ideą jest wykonywanie replik dzieł polskich twórców, których nie ma w Polsce – mówi Janina Panek, która będzie w sobotę w szkole.

Stoczona 12 września 1683 roku bitwa pod Wiedniem miała dla Polski i świata epokowe znaczenie.  Wojska I Rzeczypospolitej wraz z wojskami koalicji chrześcijańskiej, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego, rozgromiły olbrzymią armię Turków, chroniąc tym samym Europę przed inwazją napastników. – Prezentacje obrazu, a trzeba dodać, że był on już eksponowany także w Częstochowie, Krzepicach, Konopiskach, a ostatnio na Jasnej Górze, mają na celu przypominanie historii Polski oraz pokazanie wielkości i męstwa polskiego oręża – stwierdza Janina Panek.

 

Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

fot. ZS w Janowie

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *