Przydrożne i cmentarne ślady II wojny światowej (139)


W pażdzierniku 1939 roku powstaje w okupowanej Polsce konspiracyjna Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW), którą powołało do życia przedwojenne Stronnictwo Narodowe.

W pażdzierniku 1939 roku powstaje w okupowanej Polsce konspiracyjna Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW), którą powołało do życia przedwojenne Stronnictwo Narodowe. W r. 1942 organizacja ta posiadała ponad 100 tyś. żołnierzy, których postanowiono wcielić do Armii Krajowej. Scalanie to było dość trudne i ostatecznie doszło jednak do rozłamu, bowiem pod koniec wojny NOW-a wycofała się z AK tworząc Narodowe Zjednoczonie Wojsk.
Okresu tych politycznych rozgrywek nie dożyli dwaj młodzi częstochowianie – podchorążowie NOW-ej, którzy pod koniec r. 1943 zmuszeni byli opuścić miasto. Był to okres nasilających się akcji gestapo, którzy wyszukiwali i likwidowali konspiracyjne komórki oporu w Częstochowie. Obydwaj otrzymali rozkaz połączenia się z oddziałem leśnym porucznika Tadeusza Kozłowskiego ps. “Piotr”. Zgrupowanie to liczyło 60-ciu żołnierzy pochodzących z NOW-ej, lecz podporządkowanych Armii Krajowej i działało w obwodzie włoszczowskim. Niestety obydwaj dotarli tylko do Ciężkowic (pod Gidlami), gdzie po walce z żandarmami zginęli w dniu 20 października 1943 r. Pochowani w pobliżu tamtego folwarku, zostali po wojnie ekshumowani i przeniesieni na częstochowski cmentarz Kule. Ich jednakowe mogiły z lastrikowymi nagrobkami (na zdjęciach) znajdują się obok siebie w kwaterze ofiar II w. św. (na prawo od kościoła). Są to: 23-letni Henryk Tumiłowicz ps. Łomian i 20-letni Leszek Kazimierz Lapis ps. “Maltański” …cdn.

Andrzej Siwiński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *