200 lat szkoły w Zawadzie


GMINA KŁOMNICE

Szkoła Podstawowa w Zawadzie im. Janusza Korczaka 6 października 2023 roku obchodziła 200 lata swojego istnienia. Z okazji odbyła się uroczysta akademia, ubogacona pięknymi występami dzieci i młodzieży.

Placówka pracuje w myśl słów swojego patrona: „Pomóżmy każdemu dziecku odkryć tkwiące w nim zdolności i rozwijać je na miarę jego możliwości, zapewniając sprzyjające warunki.” Wśród gości obecni byli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński i Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek. Warto podkreślić, że Szymon Giżyński jako Wojewoda Częstochowski wspomógł w pozyskaniu środków na budowę salę gimnastyczną.

Ważną częścią tego dnia było uroczyste otwarcie Zielonej pracowni oraz Eko pracowni pod chmurką (projektów, na które Szkoła uzyskała dofinansowanie z WFOŚiGW na kwotę 118 000 zł).

 

 

O szkole w Zawadzie wspomina się w XIX wieku, pisząc, iż znajdowała się początkowo w budynku gminnym, później dzieci uczyły się w wynajętych chatach. W 1938 r. wybudowano murowany, nowoczesny jak na tamte czasy, budynek szkolny. Stoi on do dzisiaj, tyle, że w latach 80. rozpoczęto konsekwentną rozbudowę szkoły: dobudowano piętrowy fragment od strony ulicy, z tyłu dobudowano kotłownię i na piętrze salę lekcyjną a następnie duży fragment od strony wschodnie i dużą salę gimnastyczną od strony zachodniej.. Uczniowie i nauczyciele szkoły prowadzili szeroką działalność społeczną.

AS

Zdjęcie archiwalne: Mirosława Wójcik,

notka historyczna: https://archiwumspoleczne.klomnice.pl/

Fot. www.klomnice.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *