W Poczesnej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”


Koncert Zespołu ,,Śląsk” – „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”, organizatorzy połączyli z oficjalnym otwarciem wystawy haftowanych replik obrazów polskich malarzy, na czele z głównym, monumentalnym dziełem Jana Matejki ,,Jan Sobieski pod Wiedniem”. Wydarzenie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                                 

Z propozycji organizatorów tej kulturalnej imprezy: Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, Stowarzyszenia Wspólnota Przyjaciół  Gaude Mater i Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, która miała miejsce 22 października 2022 roku, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Poczesnej, skorzystało  wielu mieszkańców gminy Poczesna, a także Częstochowy. Śmiało można stwierdzić, że koncert Zespołu ,,Śląsk” i prezentacja haftowanych replik dzieł wybitnych, polskich artystów była wydarzeniem na światowym poziomie. 
W uroczystości udział wzięli, m.in: Grażyna Matyszczak – dyrektor biura, która reprezentowała Szymona Giżyńskiego – Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej; radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk; członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Częstochowie – Adam Morzyk; prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” – Roman Kryst; wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” w Częstochowie – Jan Szyma; skarbnik Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” w Częstochowie – Grażyna Kryst; Stanisław Demczuk, który reprezentował dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniewa Cierniaka; redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej – Urszula Giżyńska; przewodnicząca Rady Programowej Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie – Janina Panek. W koncercie wzięli udział samorządowcy gminni i powiatowi, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej oraz działacze społeczni, kulturalni i sportowi z Gminy Poczesna i okolic.
Trzeba podkreślić, iż Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od prawie 70 lat dba o kultywowanie polskich, ludowych pieśni, tańców, obrzędów i zwyczajów. Nasz narodowy, jakże barwny i różnorodny, folklor popularyzuje w całym kraju i za granicą. Zespół jest nie tylko ambasadorem naszej kultury, ale także patriotycznym świadectwem polskości i tożsamości narodowej. W Poczesnej „Śląsk” wystąpił w ponad 100-osobowym składzie: orkiestry pod batutą Zygmunta Magiery, chóru i baletu. Publiczność występ  artystów przyjęła owacyjnie, bijąc brawa na stojąco.  Artyści zaprezentowali przepiękne stroje, z różnych regionów Polski, a porywające tańce i pieśni, bogactwo kostiumów, dynamika oryginalnego widowiska scenicznego stały się  gwarancją niezapomnianych wrażeń artystycznych. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. W programie nie zabrakło także ponadczasowych utworów, jak  ,,Karolinka” czy ,,Ondraszek”.
Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma podziękował kierownictwu zespołu i artystom za pełen pasji i profesjonalizmu koncert, za promowanie bogactwa naszego dziedzictwa narodowego. Wręczył także podziękowania za wybitne zasługi dla rozwoju kultury w powiecie częstochowskim, za popularyzowanie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz działalność na rzecz edukacji artystycznej: Szymonowi Giżyńskiemu – wiceministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Romanowi Kryst – prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” oraz Adamowi Panek – prezesowi Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie (podziękowanie odebrała mama Janina Panek).
Po muzycznych i tanecznych wrażeniach uroczyście otwarto wystawę, zorganizowaną dzięki współpracy Gminy Poczesna z Fundacją Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. O ekspozycji i historii Fundacji opowiedziała Janina Panek. – Fundacja powstała z inspiracji profesora Józefa Szaniawskiego, który stał się dla nas duchowym mentorem i przewodnikiem. Pierwszym, naszym obrazem była ,,Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Potem podjęliśmy kolejne wyzwanie. Obraz ,,Sobieski pod Wiedniem” przez 70 tysięcy godzin haftowało 50 wolontariuszy.  Dzieło wykonano haftem krzyżykowym, a złożyło się na niego aż 9,5 miliona krzyżyków. Artyści zużyli 178 km nici w 220 kolorach. Obraz jest wykonany w skali 1 : 1. Jego oryginał, który znajduje się w Muzeach Watykańskich, posiada wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości. Naszą ideą jest wykonywanie replik dzieł polskich twórców, których nie ma w Polsce – mówiła Janina Panek.  
Stoczona 12 września 1683 roku bitwa pod Wiedniem miała dla Polski i świata epokowe znaczenie.  Wojska I Rzeczypospolitej wraz z wojskami koalicji chrześcijańskiej, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego, rozgromiły olbrzymią armię Turków, chroniąc tym samym Europę przed inwazją napastników. – Prezentacje obrazu, a trzeba dodać, że był on eksponowany także w Częstochowie, Krzepicach, Konopiskach, mają na celu przypominanie historii Polski oraz pokazanie wielkości i męstwa polskiego oręża – dodała Janina Panek.
Wydarzenie uświetnił występ aktora Teatru A. Mickiewicza w Częstochowie Antoniego Rota, który przeczytał List do Marysieńki napisany przez króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku oraz zadeklamował wiersz Władysława Bełzy „Husar”. Nad całością – organizacyjnie i prezentersko – czuwała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Informacji, Rekreacji i Sportu Iwona Skorupa.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *