Śieżka edukacyjna w Rudnikach


10 maja odbyło się uroczyste otwarcie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej w kamieniołomie „Lipówka” w Rudnikach k. Częstochowy. Obszar ten charakteryzujący się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody będzie unikalnym miejscem dla lokalnej społeczności.

10 maja odbyło się uroczyste otwarcie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej w kamieniołomie „Lipówka” w Rudnikach k. Częstochowy. Obszar ten charakteryzujący się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody będzie unikalnym miejscem dla lokalnej społeczności.

Ścieżka edukacyjna w kopalni „Lipówka” jest efektem współpracy CEMEX Polska z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację CEMEX „Budujemy przyszłość”. Ścieżka prowadzona jest przez teren wyrobiska wykorzystywanego do 1989 r. przez cementownię Rudniki jako źródło wapieni jurajskich, które są podstawowym surowcem w procesie produkcji cementu.

Dziś obszar ten charakteryzuje się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody,
a trasa licząca ok. 2 km jest obliczona na spokojny 2-3 godzinny spacer umożliwiający podziwianie wyjątkowo urokliwego krajobrazu. Na dnie byłego wyrobiska dostrzec można wiele gatunków ziół, które do tej pory wykorzystywane są do produkcji leków. Skalne Jezioro z pokrytym szuwarami brzegiem jest idealnym schronieniem dla fauny wodnej i lądowej. Jezioro Kumaka jest natomiast idealnym miejscem lęgu dla kumaka nizinnego, ściśle chronionego gatunku płaza o priorytetowym znaczeniu w krajach Unii Europejskiej.
Bystre oko obserwatora w Szeptunowej Skale dostrzec może skamieniałe gatunki zamieszkujące niegdyś jurajskie morze, zaś miłośnicy kolorów zachwycą się feerią barw na Słonecznym Stoku, obfitującym w kolorowe motyle, barwne muchówki oraz chrząszcze.
Obecnie ścieżka obejmuje 16 tablic edukacyjnych, które przedstawiają najciekawsze fragmenty kamieniołomu, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków roślin i zwierząt,
ich siedlisk oraz obiektów przyrody nieożywionej.
Sprawne poruszanie się po ścieżce i korzystanie z niej ułatwi przewodnik, który uzupełnia treści przedstawione na tablicach. Przewodnik jest doskonałą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, którzy będą prowadzić zajęcia w terenie, jak również dla przewodników turystycznych, działaczy organizacji pozarządowych oraz każdego miłośnika przyrody. Publikacja zostanie przekazana nieodpłatnie lokalnym instytucjom wychowawczo-edukacyjnym oraz jednostkom administracji lokalnej.
– Udostępniając ścieżkę mamy na celu ochronę różnorodności biologicznej tego terenu i upowszechnianie wiedzy na jej temat. Zależy nam, aby ścieżka służyła mieszkańcom regionu jako miejsce aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz atrakcyjne narzędzie do edukacji dzieci i młodzieży – mówi Monika Wosik, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska CEMEX Polska.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *