BEZ MASKI – WYSTAWA MARTY ZYGMUNT


2 czerwca 2023 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju odbył się wernisaż malarstwa Marty Zygmunt „Bez Maski”.

 

Na tej wyjątkowej wystawie  mieliśmy przyjemność gościć wielu pasjonatów malarstwa, stałych bywalców naszej Galerii, w tym również wójt Gminy Poraj – Katarzynę Kaźmierczak, która wraz z dyrektor GOK – Magdaleną Ryziuk-Wilk, podziękowała malarce za możliwość ekspozycji tej wystawy w Poraju i współpracę z instytucją kultury rozpoczętą w roku ubiegłym podczas pleneru.

Zgromadzonych gości przywitała dyrektor GOK Poraj cytując fragment opisu wystawy autorstwa M. Zygmunt  [ – Każdy z nas zakłada maski, dzięki którym może poczuć się bezpieczniej, bardziej komfortowo, albo po prostu lepiej. Świat może wydawać się wtedy mniej przerażający i obcy. Tylko, czy bezpieczeństwo oferowane przez życie w masce nie jest pozorne? Czy zdejmując je stajemy się od razu bezbronni? Odmienni od reszty ludzi? Narażeni na kontakt z nieznanym albo brzydcy? A może właśnie zdejmując maskę jesteśmy lepsi? Prawdziwi? Piękni? Doświadczający kontaktu samemu z sobą i ze światem? Budujący swoje życie w prawdzie z autentycznym JA? Które życie jest trudniejsze, to w MASCE czy bez niej?]
[- Takie i podobne rozważania towarzyszyły mi podczas malowania obrazów składających się na cykl pt. „BEZ MASKI”. Zastanawiałam się jak ja czuję się ze swoimi maskami, czy jest mi w nich wygodnie? Czy mnie uwierają, albo czy dobrze mi się w nich oddycha? Kiedy jestem sobą, a kiedy kogoś udaję? W procesie twórczych przemyśleń powstał cykl bardzo osobistych portretów i scen figuratywnych związanych z moim życiem. Emocje, stany psychiczne i powiązania z otoczeniem w jakim jestem zmuszona funkcjonować, mają dominujący wpływ na mój proces twórczy i końcowy efekt jakim jest OBRAZ. Można zauważyć progres w podejściu do tematu jak i samej techniki malarskiej, od realizmu do wrażeniowego ekspresjonizmu pełnego faktur, niedopowiedzeń, deformacji i sugestii formy. Obrazy tworzące tę wystawę są bardzo osobistą wycieczką w głąb samej siebie i próbą zmierzenia się z trudnymi emocjami towarzyszącymi mi przez całe życie.

Moje malarstwo nie da jednoznacznej odpowiedzi odbiorcy na pytanie „żyć w masce, czy bez niej?”. Malując, staram się uchwycić myśli i zapisać je  poprzez plastyczne środki, zatrzymać w kompozycjach to, co zazwyczaj przelotne i trudne do uchwycenia, ale nie udzielę odpowiedzi na pytania, które nasuną się odbiorcy podczas kontaktu z obrazami.  Dając widzom wgląd w obraz, daję im możliwość interpretacji – i płótna, i samych siebie w kontekście tego jak wpłynie na nich to co widzą] – mówi o swojej wystawie Marta Zygmunt.

Artystka jest absolwentką ASP we Wrocławiu oraz Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. M. Zygmunt to również tegoroczna finalistka VI Triennale Malarstwa w Chorzowie oraz II Wiosennego Salonu Malarstwa w Antoninie. Uczestniczka licznych wystaw i plenerów malarskich w Polsce i zagranicą. Jej prace znajdą się w kolekcjach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, U.S.A.

Główną dziedziną, którą się zajmuje jest malarstwo olejne, rysunek węglem i suchą pastelą oraz witraż. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata, z własnych doświadczeń i przeżyć. Tematyką jej prac jest głównie człowiek, jego zagubienie we współczesnym świecie, poszukiwanie ścieżki życia, ciało-pozytywność, brak akceptacji oraz przemiany wewnętrzne przedstawione w metafizyczno-symboliczny sposób na płótnie.

 

Wystawę można podziwiać do 7 lipca br. w porajskiej Galerii Sztuki Współczesnej mieszczącej się w budynku GOK Poraj. Czekamy na Państwa w poniedziałki od godz. 8.00 – 20.00, natomiast od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Istnieje także możliwość odwiedzenia Galerii w innych godzinach, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym: 530 210 560 oraz 34 -314 55 48

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *