TELEGRAF


Nowy zarząd Zachęty
17. stycznia br. wybrano nowy zarząd Regionalnego Towarzystwa Zachety Sztuk Pięknych. Prezesem nadal jest Piotr Głowacki, jego zastępcami Szymon Parafiniak i Jacek Łydżba. Skarbnikiem – Małgorzata Stępniak, sekretarzem – Halina Piwowarska. W skład zarządu wchodzą ponadto dwaj członkowie – Piotr Kaniecki i Janusz Iwański. W Zachęcie zrzeszone są 32 osoby.

Zagrożone mandaty
Siedemnastu samorządowców w regionie częstochowskim czeka na decyzje w sprawie ważności swoich mandatów. Problem dotyczy spóźnień ze składaniem oświadczeń majątkowych i oświadczeń o działalności gospodarczej małżonka. Z danych Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w całym województwie śląskim sprawa dotyczy 56 osób.

Żydzi Częstochowianie w Houston

Wystawę “Żydzi Częstochowianie”, poświęconą historii częstochowskiej diaspory, która przed II wojną światowa stanowiła ok. 1/3 ludności miasta (mieszkało tu ok. 40 tys. Żydów) prezentowano już m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie i w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Yorku. Teraz ekspozycja znajduje się na Florydzie, ale już od 15. lutego otwarta będzie w Muzeum Holocaustu w Houston w Teksasie.

Pamięci powstańcom styczniowym
21. stycznia wiceprezydent Częstochowy Zdzisław Ludwin oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krzysztof Sztanderski złożyli kwiaty na mogiłach powstańców styczniowych cmentarzu św. Rocha. Towarzyszyli mu naczelnicy: Wydziału Kultury i Sztuki Ireneusz Kozera oraz zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Elżbieta Rosicka. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie jest 6 grobów uczestników powstania 1863 roku. Warto wspomnieć, iż w Częstochowie i na ziemi częstochowskiej wydarzenia związane z powstaniem miały znaczący przebieg dla całego kraju. Jednym z największych w skali Polski bitew powstańczych była walka płk Taczanowskiego pod Kruszyną. Istotnym też epizodem była potyczka pod Mełchowem, w czasie której ciężko ranny został przyszły święty Brat Albert Chmielowski. Po wybuchu Powstania Styczniowego, walki tyczyły się w wielu miejscach na ziemi częstochowskiej: w Wąsoszy, Janowie, Koniecpolu, Żarkach, Kruszynie, Mrzygłodzie, Silniczce i Mełchowie.

PROMOCJA MŁODYCH

foto
W Miejskiej Galerii Sztuki prezentowane są prace młodej asystentki w katowickiej ASP Judyty Bernaś. Na wystawę składa się kilkanaście fotografii-kompozycji przetworzonych cyfrowo aktów kobiet i mężczyzn. Te nieco zawstydzone nagie ciała – sylwetki są skulone, kryją się, jakby uciekały przed natrętnym okiem obserwatora – emanują ciszą i zamyśleniem. Z kolei ich rozwarstwienie sugeruje zmaganie. Zmaganie z własnym ciałem i duchem. Czy nasza dusza i cielesność to jedność? – zdaje się słyszeć pytanie autorki.
Judyta Bernaś ma na swoim koncie sporo nagród (Nadzieje Plastyczne Częstochowy – wyróżnienie 2001, V Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu – główna nagroda, Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków 2006 – wyróżnienie) oraz udział w licznych wystawach, pokazach, festiwalach. W 1999 roku otrzymała Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Wystawę można oglądać do 11. lutego br.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *