Symbolika koloru


POD PATRONATEM GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie w ramach 9. Nocy Kulturalnej zaprezentował wystawę fotograficzną Jolanty Rycerskiej pt. „Trzy kolory”, prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF, a od czerwca 2011 r. prezes ZPAF.

Wystawę zbudowano w osobnych przestrzeniach kolorystycznych, tworząc struktury: białą, czerwoną, niebieską. Taka konstrukcja bezwiednie nasuwa skojarzenie do trylogii filmowej Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory. Niebieski, Biały. Czerwony”. Autorka nie odżegnuje się całkowicie od tej sugestii. – Rzeczywiście podejrzałam klucz zastosowany przez Kieślowskiego. Nie jest tak, że on mnie zainspirował, ale godziłam się z głęboką jego motywacją zastosowania właśnie tych kolorów, bo – jak myślę – one zabarwiły flagę z racji swojej energii. Kieślowski to poczuł bezbłędnie – mówi Jolanta Rycerska
Przesłaniem, jakie towarzyszyło artystce przy komponowaniu wystawy było pokazanie fotografii symbolizujących różne odcienie wycinków codzienności – ukazane przez różne „zabarwienie” sytuacji, energii życiowej, pojawiających się pragnień i emocji. Jolanta Rycerska tak mówi o ekspozycji. – Obrazy nie tylko przenoszą informacje, emocje i doznania estetyczne, stają się także przedmiotem świadomego (i nieświadomego) szyfrowania. Rozbite na kadry i wizualne cząstki rzeczywistości wymagają od widza czytania i analizowania cząstka po cząstce, fragmentami według metody określanej przez Rolanda Barthesa jako studium. Z drugiej strony jednak – zdyscyplinowane i podzielone kolorem atakują widza także jako całość ekspozycyjna – mówi autorka. Jak dodaje, tak rozumiana fotografia, analogicznie jak w przypadku twórczości poetyckiej (Jolanta Rycerska pisze również wiersze – przyp. red.) jest próbą budowania opowieści o sobie, o innych, o świecie. Z tą różnica, że zamiast słów, w przypadku wystawy używa obrazów.
Ekspozycja jest prezentowana do 29 czerwca.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *