Rok 2012 w Gminie Poraj – rokiem odważnej kontynuacji


Samorząd gminny zrealizował zdecydowaną większość planowanych na 2012 rok zadań. Wiele z nich dzięki środkom unijnym. Rok 2012 był rokiem dużych inwestycji w Gminie Poraj oraz rokiem kontynuacji wyznaczonych priorytetów inwestycyjnych. Każda z nich poprawia jakość życia mieszkańców.

W ciągu minionych dwóch lat pozyskano rekordową sumę ok. 15 mln złotych środków zewnętrznych, głównie unijnych, na realizację kluczowych inwestycji i zadań.
Ze środków zewnętrznych, w głównej mierze unijnych zrealizowano (lub realizowane są): modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju oraz zwiększenie atrakcyjności oferty; budowa budynku wielofunkcyjnego w Masłońskich; termomodernizacja budynku Urzędu Gminy; budowa placów zabaw w miejscowościach gminy; zakup pomocy dydaktycznych do szkół; zagospodarowanie zbiornika wodnego – basen kąpielowy w Żarkach Letnisku, służącego mieszkańcom Zagłębia, Śląska i Częstochowy; kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych; termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Choroniu i Szkoły Podstawowej w Poraju; indywidualizacja procesu nauczania wczesnoszkolnego w gminie; budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Jastrzębiu; budowa fitness–parku w Poraju; rozwój wspinaczki skałkowej; uatrakcyjnienie oferty świetlic środowiskowych; realizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji; realizacja programów pomocowych w zakresie opieki socjalnej.

Najważniejsze działania podjęte w 2012 roku:

Gospodarka komunalna: Urząd Gminy kontynuował w 2012 roku działania zmierzające do uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy. Kontrole NIK-u z lat poprzednich wykazały wiele uchybień w funkcjonowaniu gospodarki wodno – ściekowej. Mając na uwadze dobro gminy i aby uniknąć kar, postanowiono powołać gminną spółkę PORECO. Rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków w Żarkach Letnisku i Masłońskim, która jest obecnie największą inwestycją w gminie. Kontynuowana jest budowa kanalizacji w Jastrzębiu oraz odwodnienia gminy w najbardziej newralgicznych miejscach.

Oświata i wychowanie: Rozpoczęła się budowa Przedszkola w Żarkach Letnisku. Zmodernizowana została Szkoła Podstawowa w Choroniu – przy wsparciu środków unijnych przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Rozpoczęła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Poraju. Nieustannie czynione są starania o rozwój bazy dydaktycznej oraz podnoszenie jakości kształcenia w szkołach podległych Gminie Poraj.

Kultura fizyczna i sport: Wspierano rozwój kultury fizycznej i sportu, stwarzając warunki i możliwości dzieciom i młodzieży do rozwijania zainteresowań sportowych, poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty sportowej. Realizowano projekt: „Niewidzialna tarcza – Program szkoleniowy- bezpieczne dziecko w gminie Poraj”. Rusza budowa infrastruktury sportowo-kulturalno-rekreacyjnej w postaci dużej sceny wraz z widownią, skateparkiem, bieżnią lekkoatletyczną oraz szeregiem innych urządzeń przy „Orliku” w Poraju. Powstała siłownia zewnętrzna w Jastrzębiu, kamień i ścianka do wspinaczki skałkowej. Uatrakcyjniono place zabaw i basen w Żarkach Letnisku. Pomoc finansową uzyskały kluby sportowe, zorganizowano szereg imprez sportowych o charakterze ogólnopolskim, regionalnym i gminnym.

Kultura: Działania zmierzały do budowy pozycji Gminy Poraj, jako wiodącego ośrodka kulturalnego regionu. Zorganizowano szereg imprez kulturalnych, zakończono modernizację GOK w Poraju, któremu nadano imię Janusza Gniatkowskiego. Rusza modernizacja Kina „Bajka”. Zorganizowano szereg imprez plenerowych, których atrakcyjność i świetność już zyskała sobie stałych i wiernych sympatyków.

Ekologia: Prowadzona jest wielokierunkowa działalność zorientowana na ochronę środowiska. Kontynuowano realizację akcji „Czysty Las, Czyste Letnisko” i „Zalew w Poraju, czysto jak w raju”. Prowadzone były zorganizowane selektywne zbiórki odpadów, zużytych opon, tekstyliów, baterii, śmieci wielkogabarytowych oraz sprzętu RTV i AGD. Dokupiono ponad 50 koszy parkowych. Trwają procedury przygotowawcze do wdrożenia zmian wynikających z tzw. „ustawy „śmieciowej”, wdrażany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji i usuwania azbestu.

Drogi i oświetlenie: Ze środków Urzędu Marszałkowskiego, ZDW w Katowicach zbudował rondo w Poraju. Przeprowadzono modernizację szeregu odcinków dróg oraz chodników we wszystkich miejscowościach gminy, zamontowano oświetlenie uliczne w newralgicznych miejscach, celem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki wzorowej współpracy z władzami kolei przebudowano przejazd kolejowy w Poraju.

Zagospodarowanie i ład przestrzenny.
Nadal podejmowane są działania w zakresie estetyzacji Gminy Poraj, zmierzające do tego aby w naszej gminie było nie tylko czysto, ale również ładnie i schludnie. Zbudowano alejki między blokami w centrum Poraja oraz zagospodarowywano teren parkowy w centrum Żarek Letniska. Ponadto w optymalny sposób upiększano otoczenie, wymieniano stare płoty ogrodzeniowe przy obiektach gminnych.

Bezpieczeństwo publiczne:
W Urzędzie Gminy funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Zespół Reagowania Kryzysowego przy Wójcie Gminy. Sukcesywnie montowany jest monitoring gminy. Na bieżąco dofinansowywane były jednostki ochotniczych straży pożarnych, poprzez zakup pojazdów oraz niezbędnego sprzętu.

Pomoc społeczna i służba zdrowia:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poraju niesie pomoc rodzinom, osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, niezaradnym życiowo i znajdującym się w trudnej sytuacji. zabezpiecza potrzeby i oczekiwania zgłaszających się osób i podopiecznych w miarę posiadanych środków finansowych i możliwości. Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Zdrowia. Dzięki temu usługi świadczone placówce będą na wysokim poziomie, z dbałością o dobro pacjenta.

Sprawniejsza administracja publiczna:
Celem stała się bardziej profesjonalna obsługa mieszkańców i interesantów w Urzędzie Gminy. Celem wzrostu jakość obsługi mieszkańców Gmina pozyskała tzw. гtary Urząd Gminy dla potrzeb GOPS i spółki PORECO.

Promocja Gminy: Prowadzona jest szeroka działalność w zakresie promocji i public relations. Zorganizowano Dni Gminy Poraj oraz szereg imprez plenerowych. Kontynuowana jest współpraca międzynarodowa z partnerskimi samorządami. Wspierane są lokalne organizacje pozarządowe.
Władze Gminy zabiegają skutecznie o rozwiązywanie lokalnych problemów, mając jednocześnie na względzie dobro i rozwój całej Gminy. Powszechnie zauważalne stały się pozytywne zmiany w stylu i modelu zarządzania oraz diametralny wzrost aktywności i kompetentnych działań urzędu wójta oraz Urzędu Gminy Poraj. Dziękuję radnym z Panią Przewodniczącą Katarzyną Kaźmierczak na czele, którzy zabiegali o rozwiązywanie lokalnych problemów, mając jednocześnie na względzie dobro i rozwój całej Gminy.
Rok 2012 spożytkowany został na kontynuację przyjętych priorytetów na początku kadencji, zmierzających do dalszego rozwoju Gminy, zarówno w wymiarze społecznym jak i gospodarczym. Wszystkie te działania tworzyły spójną politykę rozwoju gminy, dynamiczną i zawsze zgodną z potrzebami mieszkańców.
www.ugporaj.pl

Wójt Gminy Poraj
Łukasz Stachera

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *