Nie byliśmy ani pierwsi, ani ostatni


30. rocznica utworzenia ROPCiO

W ramach obchodów 30-lecia utworzenia Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela 31. marca, na zaproszenie Adama i Zofii Dziewiątkowskich, aktywnych działaczy Ruchu, z różnych stron Polski i z zagranicy przyjechało do Częstochowy blisko 60 członków organizacji. Wśród gości był lider i założyciel Ruchu poseł Andrzej Czuma. Przybyli także założyciel Ruchu: Kazimierz Janusz, w mieszkaniu którego była tajna drukarnia, oraz Marian Zapalnik, a z Francji muzyk Bogumił Włodarski. Z wielką atencją przywitano wdowę po Marianie Gołębiewskim, wielokrotnie aresztowanym za działalność narodowo-wyzwoleńczą.
Na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu, odbyła się uroczysta msza św. w intencji uczestników ROPCiO, koncelebrowana przez o. Jana Golonkę. Wspólnie z bohaterami walk o niepodległość i suwerenność Polski modlili się prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i poseł na Sejm RP Szymon Giżyński z PiS. Uroczystość miała jednocześnie charakter wotywny. Członkowie ufundowali tablicę – votum, którą zawieszono w Kaplicy Pamięci Narodu. Tablicę zaprojektowała Zofia Dziewiątkowska, a wykonał Krzysztof Pabiańczyk.
– Nie byliśmy ani pierwsi, ani ostatni. Znaleźliśmy się w tym czasie i w tym miejscu, wśród tych ludzi, którzy mieli odwagę podejmować działania wyzwoleńcze. Byli to nieliczni, bo nigdy cały naród nie walczył o wolność i demokrację – powiedział poseł Andrzej Czuma w Kaplicy Pamięci Narodu.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *