Ogólnopolska Konferencja Naukowa ,,Fredro żywy”


19 października br. w Auli Humanitatis (al. Armii Krajowej 36a, parter) o godzinie 9.00. rozpocznie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Będzie jej towarzyszyć wystawa „Fredro w Mickiewiczu”, przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką UJD oraz Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 października 2023 r. o godz. 16.30 w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej UJD. 

 

Konferencja “Fredro żywy” zaplanowana została w związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry. Organizatorami są: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (Instytut Literaturoznawstwa) oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a partnerami: Fundacja Rodu Szeptyckich, Pracownia Teatru Dawnego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie. Prace związane z konferencją merytorycznie mocno wspierała Prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Wybitna badaczka teatru i dramatu polskiego przygotowała nowe wydanie wyboru komedii Aleksandra Fredry, o którym będzie także mówiła w trakcie naukowego spotkania w Częstochowie.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęło wielu znakomitych badaczy teatru i literatury, m.in. Dobrochna Ratajczakowa, Wiesław Rzońca, Elżbieta Nowicka, Anna Wypych-Gawrońska, Agnieszka Marszałek. Dorobek dziwiętnastowiecznego dramatopisarza zostanie skonfrontowany ze współczesnością za pomocą różnych narzędzi metodologicznych i interpretacyjnych. Wszystkie referaty realizują zasadniczy cel konferencji, którym jest poszukiwanie odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań związanych z obecnością każdego pisarza w społeczeństwie: czy pozostaje on wciąż atrakcyjny dla odbiorcy kultury i czy jego dzieło jest nadal aktualne. Wśród poruszanych na sesji tematów nie może zabraknąć historii wystawiania sztuk Fredry na scenie oraz ich recepcji. Ma to na celu nie tylko przypomnienie ważnych kart z dziejów teatru polskiego ale również zrekonstruowanie interesującego i ważnego procesu zapisywania się tekstów Fredry w pamięci oraz świadomości zbiorowej. Istotne uzupełnienie historii teatru stanowi temat obecności sztuk autora Zemsty w polskich teatrach emigracyjnych. Przedmiotem refleksji naukowej będą także kwestie związane z jakością i stylistycznym kształtem tłumaczeń komedii Fredy na języki obce (wydania angielskie oraz rosyjskie).

Integralną częścią konferencji stanie się panel dyskusyjny zatytułowany Dom Komedii Aleksandra Fredry, który poprowadzi Maciej Szeptycki – Prezes Fundacji Rodu Szeptyckich. W rozmowie wezmą udział: Dorota Buchwald, Patryk Kencki oraz Janusz Legoń. Sesję zakończy projekcja filmu Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy, co ma podkreślić stałą obecność dorobku Aleksandra Fredry w polskiej kulturze współczesnej.

O konferencji można również przeczytać na stronie Uniwersytetu (tam również przydatne linki np. do programu lub plakatu): https://www.ujd.edu.pl/news/view/coraz-blizej-do-ogolnopolskiej-konferencji-naukowej-fredro-zywy

opr. dr Elżbieta Wróbel

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *