Pokaz strażackich umiejętności


W sobotę, 24 września 2022 roku na stadionie im. Ireny Szewińskiej w Konopiskach odbyły się XII Zawody Sportowo-Pożarnicze Z Ochotniczych Straży Pożarnych o puchar Komendanta Miejskiego, zorganizowane przez Komendę Miejską PSP w Częstochowie, na czele z komendantem bryg. Markiem Radoszem.
Był to wspaniały pokaz strażackich umiejętności, a radość zwycięskich drużyn była ogromna.
W zawodach wzięło udział 21 jednostek OSP powiatu częstochowskiego. W imieniu wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego, gratulacje wszystkim uczestnikom zawodów złożyła redaktor naczelna ,,Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska. Życzyła dalszych sukcesów, a zwycięskim drużynom – powodzenia w zawodach wojewódzkich.

 

Zmagania druhów i druhen rozegrane zostały według Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych CTIF w konkurencjach: bieg sztafetowy na 400 m z przeszkodami, rozwinięcie bojowe oraz Regulaminu Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych w konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami, ćwiczenia bojowe dla seniorów i seniorek. Jednostka OSP Rudnik Wielki do zawodów wystawiła 2 drużyny Seniorów, 1 drużynę Seniorek oraz 1 drużynę MDP. Komendant Marek Radosz podkreślił, że  w zawodach, które odbywają się po trzyletniej przerwie z powodu koronawirusa, startują najlepsze drużyny OSP z powiatu częstochowskiego, wyłonione w eliminacjach zawodów gminnych. – Strażacy reprezentują nie tylko swoje jednostki, ale również środowisko lokalne. Podziwiamy doskonałe przygotowanie i sprawność fizyczną wszystkich strażaków, szczególnie pań, które wykazują się wielką determinacją – powiedział ,,Gazecie Częstochowskiej” bryg. Marek Radosz.
Obecni byli także przedstawiciele Władz Gminy Kamienica Polska w osobie Zastępcy Wójta Agaty Najnigier oraz Zarządu Gminnego ZOSP RP Prezesa Waldemara Szymanka, Komendanta Jana Maciągowskiego oraz wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma i wójt gminy Mykanów Dariusz Pomada. Gospodarzy Gminy Konopiska reprezentowali: sekretarz Barbara Ankowska-Lis i przewodniczący Rady Gminy Edward Bałdyga. W klasyfikacji drużyn seniorów i seniorek bezkonkurencyjni okazali się druhowie i druhny OSP z Rudnika Wielkiego. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła zarówno drużyna męska, jak i kobieca seniorów. Druga drużyna Seniorów A, która pierwszy raz brała udział w zawodach na tym szczeblu, zajęła 7 miejsce. W kategorii wg regulaminu CTIF – drużyna chłopców uplasowała się na 4 pozycji.
Z racji wygranej seniorów i seniorek OSP Rudnik Wielki , w przyszłym roku wezmą oni udział w zawodach wojewódzkich, które odbywają się co 4 lata. Ostatnio udało im się zająć 2 miejsce, co pokazał, że jednostkę stać na wiele, nie tylko w powiecie, ale w całym województwie. Jednostce OSP Rudnik Wielki gratulujemy, a młodzieży życzymy pójścia w ślady starszych druhów i druhen.

Z sukcesu swojej drużyny cieszy się wójt Gminy Starcza Wiesław Szymczyk. – Zawody pokazują jak strażacy są przygotowani do akcji ratowniczych, dają też możliwość doskonalenia umiejętności w ekstremalnych sytuacjach, a tych podczas zdarzeń – pożarów i wypadków – jest sporo. Gratuluję moim druhom i cieszę się razem z nimi z uzyskanego wyniku – mówi wójt Wiesław Szymczyk.

 

 

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

wg regulaminu z 10.02.2011 roku – drużyny kobiece

1 miejsce OSP Rudnik Wielki z wynikiem 128,00 pkt.

2 miejsce OSP Mykanów z wynikiem 128,70 pkt.

3 miejsce OSP Karczewice-Garnek z wynikiem 137,55 pkt.

wg regulaminu z 10.02.1011 roku – drużyny męskie

1 miejsce OSP Rudnik Wielki z wynikiem 90,60 pkt.

2 miejsce OSP Łysiec z wynikiem 93,80 pkt.

3 miejsce OSP Jamki z wynikiem 101,70 pkt.

wg regulaminu CTIF – dziewczęta

1 miejsce OSP Chorzenice-Witkowice z wynikiem 996,04 pkt.

2 miejsce OSP Słowik z wynikiem 942,50 pkt.

wg regulaminu CTIF – chłopcy

1 miejsce OSP Konary z wynikiem 1023,51 pkt.

2 miejsce OSP Huta Stara A z wynikiem 1016,65 pkt.

3 miejsce OSP Zdrowa z wynikiem 1016,47 pkt.

Ponadto podczas zawodów swe umiejętności zaprezentowała drużyna “Strażusi”. Maluszki z jednostki OSP Słowik w gminie Poczesna pokazały wszystkim zebranym musztrę pożarniczą oraz krótkie założenie pożarnicze.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięskim drużynom życzymy powodzenia w zawodach wojewódzkich.

 

Fot. FB Miejscowość Kamienica Polska i okolice

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *