Mama wraca do pracy?!


W sobotę, 18 czerwca, rozpoczynają się pierwsze warsztaty z cyklu „Mama wraca do pracy?!”. Dwanaście częstochowskich mam spotka się, by „przywrócić formę” po okresie pełnienia opieki nad dziećmi.

Sobota jest dla mam

W sobotę, 18 czerwca, rozpoczynają się pierwsze warsztaty z cyklu „Mama wraca do pracy?!”. Dwanaście częstochowskich mam spotka się, by „przywrócić formę” po okresie pełnienia opieki nad dziećmi. Chcą podnieść umiejętności umożliwiające powrót na rynek pracy. Dzięki udziałowi w projekcie, podejmując decyzję o powrocie do pracy mamy będą miały poczucie, że nie tylko same są na to gotowe, ale również ich otoczenie i pracodawcy chcą je wspierać w trudnej i ważnej roli pracującej matki.
Projekt „Mama wraca do pracy?!” grupy Równoważnia to nie tylko warsztaty czy indywidualne spotkania z coachem. Specjalnym punktem projektu jest pozyskanie informacji „z pierwszej ręki” przez jego uczestniczki. Przeprowadzą serię wystandaryzowanych wywiadów z mamami pracującymi u częstochowskich pracodawców (lub prowadzących własne firmy), żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie „po powrocie” i poznać już wypracowane najlepsze sposoby na połączenie życia zawodowego z rolą mamy. W ten sposób uczestniczki współtworzą z nami badanie, które pokaże nam, „jak jest naprawdę” i podpowie, czego możemy się spodziewać od pracodawcy, wracając do pracy po przerwie. Opracowane w formie raportu podsumowanie badania dostępne będzie w sierpniu na stronach Równoważni.

Dofinansowanie projektu

Projekt „Mama wraca do pracy?!” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki temu uczestniczki projektu mogą uczestniczyć w nim bezpłatnie.

Czas projektu

Projekt rozpoczyna się w czerwcu, kończy w sierpniu 2016.
Uczestniczki projektu

Projekt ”Mama do pracy?!” jest skierowany do niepracujących mam z miasta Częstochowy, które po przerwie związanej z wychowywaniem dzieci rozważają powrót do pracy. Panie nie muszą być zameldowane w naszym mieście, mogą tu mieszkać, np. czasowo. Nie muszą być także zarejestrowane jako bezrobotne w Urzędzie Pracy – mogą również przebywać na urlopie wychowawczym czy macierzyńskim.

Przebieg warsztatów

Warsztaty to cykl czterech spotkań dotyczących tematów:
1. „Mama wraca do pracy: wprowadzenie” (18.06)
Pierwsze spotkanie dedykowane jest integracji uczestniczek i wprowadzeniu ich w temat związany z wyborem momentu powrotu do pracy. Poruszać będziemy wątki:
 Powrót do pracy – perspektywy pracodawcy i pracującej mamy,
 Elementarz praw – uregulowania pracy osób pełniących role wychowawcze,
 Tworzenie domowego ekosystemu wspierającego pracę mam.
Treści wypracowane w czasie warsztatu będą uzupełniały kwestionariusz badania pracodawców.
2. „Pracodawca z wyboru” (16.07)
Warsztat poprowadzony zostanie metodą coachingu grupowego i jego celem będzie wykorzystanie doświadczenia prowadzania badania do zwiększenia własnej aktywności na rynku pracy. Spotkanie bezpośrednio po badaniu pracodawców podsumuje także spostrzeżenia uczestniczek z badania i poruszy kolejne tematy:
 różne formy zatrudnienia,
 więcej możliwości szukania pracy,
 moje alternatywne ścieżki kariery,
 planowanie swojego rozwoju zawodowego.
3. „Złote zdolności” (23.07)
Trzeci warsztat to intensywny trening umiejętności kluczowych na rynku pracy, z naciskiem na umiejętności autoprezentacyjne w trakcie procesu rekrutacyjnego od przygotowania dokumentów po prezentację w trakcie rozmowy).
4. „W drogę” (06.08)
Ostatni warsztat to ostry trening motywacyjny! Aktywizujemy do wznowienia aktywności zawodowej umożliwiającej łączenie ról społecznych i zawodowych poprzez realizację tematów;
 Mapa wartości i celów;
 Plecak moich zasobów;
 Przegląd ekipy towarzyszącej;
 Plan podróży – od pierwszego kroku do zdobycia wymarzonej góry.

O Równoważni

Równoważnia to częstochowska grupa nieformalna (pracujemy nad formalizacją projektu jako fundacji). Karolina Borecka i Ola Zwolińska – we dwie stworzyłyśmy „zaczyn” Równoważni. Obie wywodzimy się ze środowiska psychologicznego, jesteśmy trenerkami rozwoju osobistego oraz coachami. Wykorzystujemy to doświadczenie jako filary naszej działalności warsztatowej.
Rozpoczynając projekt Równoważnia marzyłyśmy, aby stała się dla nas platformą babskich spotkań. Otworzyłyśmy nową przestrzenią dla wartościowych warsztatów i innych projektów, skoncentrowanych na rozwoju osobistym kobiet. Wierzymy, że dzięki temu Częstochowa może stawać się przyjaźniejszym i bardziej inspirującym miejscem dla każdej z nas.
Realizujemy warsztaty komercyjne, ale działamy przede wszystkim pozyskując dofinansowania do naszych projektów z funduszy społecznych. W ubiegłym roku zrealizowałyśmy w ten sposób projekt „Kobieta na relaksie”. W tym roku realizujemy „Mama wraca do pracy?!”.
Szkolenia Równoważni realizowane są zgodnie z zasada kobiety-kobietom. Wszystkie osoby pracujące przy naszych projektach znają dokładnie jego tematykę. Nie tylko z teorii, opracowań i praktyki zawodowej, ale również z autopsji, bliskiej relacji sióstr, przyjaciółek od serca i serdecznych koleżanek!
Od potrzeby do projektu
Na początku roku, po jednym z warsztatów Równoważni, przyszła do nas jedna z uczestniczek, Ania Grygiel, z pomysłem na nowy cykl szkoleniowy. Dziś Ania koordynuje projekt „Mama wraca do pracy?!”, ale wtedy, razem ze swoimi koleżankami, każda z maleńkim dzieckiem u piersi (oczywiście metaforycznie, w czasie warsztatów miały zapewnioną doskonałą opiekę w domu ;), głównie mówiła o swoim niepokoju związanym z rychłym powrotem do pracy. O tym, że same nie wiedzą, czy są na to gotowe i chciałyby żeby pomóc im rozstrzygnąć ten dylemat. O tym, że nie wiedzą, jak je przyjmą ich pracodawcy po powrocie. I o tym, że chętnie poszukałyby innej pracy, ale od 10 lat nie były na żadnej rozmowie kwalifikacyjnej i nawet nie wiedzą, co się w nich zmieniło… Bardzo dziewczynom za ten pomysł dziękujemy.

Solidarność mam

Projekt „Mama wraca do pracy?!” uruchamia niesamowitą energię kobiecej solidarności. Podstawowe działania projektu wzbogacone są przez kolejne, proponowane przez pracujące mamy, które same stały kiedyś przed dylematem powrotu do pracy. Pracujące mamy pomagają nam w tworzeniu ciekawego bloga dla uczestniczek projektu, dodając do nich praktyczne informacje z prawa pracy lub mądre pytania coachek-psycholożek. Kolejne mamy, w tym te najbardziej w Częstochowie rozchwytywane, zgadzają się na rozmowy z uczestniczkami o tym, jak wygląda naprawdę życie i praca mam. Gościnę i opiekę nad dziećmi w trakcie warsztatów zaproponowały nam częstochowskie kluby mam.

Wszystkie informacje nt. projektu znajdują się na zakładce projektu na stronie www.rownowaznia.org.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *