JUŻ ZA PARĘ DNI…


Turystyczne propozycje

Coraz więcej Polaków preferuje zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Częściej chodzimy na spacery, jeździmy na rowerach, wypoczywamy na łonie natury. Przed nami majowy długi weekend. Gdzie można wypocząć nie ruszając się zbyt daleko od Częstochowy? Oto kilka propozycji.
Agroturystyka
Miastowi zmuszeni do życia w ciągłym pośpiechu, podtruwani spalinami i gnębieni korkami ulicznymi, chętnie wypoczywają na wsi. W okolicy Częstochowy znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych, oferujących mieszczuchom ciszę, spokój i – co najważniejsze – świeże powietrze. Nie brak też rozrywek dla piechurów i zagorzałych wędkarzy. Takie atrakcje czekają na nich w kamińskim “Domu pod Modrzewiem”. Położony na dużej polanie ośrodek otoczony jest lasem iglastym, doskonałym do pieszych wędrówek. Nie będą tam się również nudzić miłośnicy piłki siatkowej. A po kilkusetowym meczu można spędzić czas przy ognisku lub zajadając kiełbaski i ryby z grilla. Ci, którzy lubią konną jazdę mogą się wybrać do Kamienicy Polskiej. Jeśli zaś jedziemy na weekend z dziećmi, warto zajrzeć do ośrodka “Wanda”, gdzie oprócz wycieczek pieszych, rowerowych i konnych, możemy spróbować wspinaczki skałkowej.
Dla każdego coś dobrego
Osobom z zasobniejszą kieszenią spodoba się zapewne oferta hotelu “Kinga” (powiat myszkowski). Niedaleko stamtąd do zalewu w Poraju, w pobliżu przepływa Warta. Warto też wybrać się na spacer po ruinach zamku w Złotym Potoku. Jeśli jednak nie mamy ochoty na piesze wycieczki możemy zagrać w tenisa, a wieczorem oczywiście ognisko i grill do późnych godzin nocnych Ciekawie przedstawia się również oferta hotelu “Kmicic” w Złotym Potoku. Organizatorzy wypoczynku zachęcają m.in. do wycieczki autokarowej “Szlakiem Orlich Gniazd” po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Niezapomniana będzie też na pewno przejażdżka Jurajską Karawaną Konną z przewodnikiem, akordeonistą i beczką piwa po najciekawszych obiektach Złotego Potoku. Można tam obejrzeć najstarszą pstrągarnię w Europie, Bramę Twardowskiego, zabytkowy XIV-wieczny kościół oraz wiele innych uroczych miejsc. Po przejażdżce i zwiedzaniu wypoczniemy przy ognisku. Tenisistów i graczy w bilard zaciekawi zapewne oferta ośrodka “Vena” w Poraju. Ten położony w lesie na uboczu hotel ma ponadto ciekawą propozycję dla dzieci, które mogą tam bawić się w czerwonoskórych wojowników w indiańskiej wiosce.
Blisko domu
Tym, których na dalsze i dłuższe eskapady nie stać, lub po prostu nie mają ochoty wyjeżdżać na kilkudniowe wycieczki, proponujemy jednodniowe wypady w pobliże Częstochowy. Miejscem, do którego warto się wybrać, choćby na jeden dzień, jest Złoty Potok. Miejscowość posiada wiele atrakcji, które trzeba zobaczyć. Jedną z nich jest muzeum – Dworek Zygmunta Krasińskiego. Również krajobraz nie sprawi nam zawodu, np. Diabelskie Mosty czy Grota Niedźwiedzia. Jeszcze bliżej naszego miasta znajduje się Olsztyn. Tutaj też możemy wspaniale wypocząć, pospacerować po skałkach, ruinach zamku czy pobliskim lesie.
W Polskę jedziemy…
Dla majowych urlopowiczów chcących odpocząć z dala od Częstochowy hotele i biura podróży przygotowały bogatą ofertę wyjazdów nad polskie morze i w góry.
Popularnością cieszą się też krótkie wczasy nad jeziorem, np. Sudomie w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Na weekendowych turystów czekają tam żaglówki, rowery wodne i łodzie. Kajakarze mogą poćwiczyć przed sezonem wiosłowanie. Wszystkie te atrakcje zapewnia Ośrodek Wypoczynkowy “Kormoran” w Sycowej Hucie. A po pełnym atrakcji dniu – relaks w saunie.
Jak widać, ofert ciekawego wypoczynku majowego nie brakuje. Trzeba tylko spakować walizkę lub plecak i… w drogę!

Anna Karlińska, Łukasz Drywa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *