POLSKIE RADIO POLECA / Jakub Kuszlik – Brahms, Chopin


Nie tylko mazurki…

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydaje debiutancki album Jakuba Kuszlika „Brahms, Chopin”, szczególnie ważny dla Polskiego Radia Chopin.

 

 

Kim jest Jakub Kuszlik wie każdy, kto poświęcił choć chwilę uwagi zmaganiom uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, przeniesionego z roku 2020 na 2021 (z przyczyn wiadomych).

11 listopada 2017 roku, po raz pierwszy na platformie cyfrowej DAB Plus oraz w Internecie, rozległy się dźwięki muzyki Fryderyka Chopina nadawane przez Polskie Radio Chopin. Co roku, w przededniu listopadowej rocznicy powstania tej ósmej anteny radia publicznego, organizowane są urodzinowe koncerty. 10 listopada 2021 roku, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w kolejnym rocznicowym koncercie wystąpił właśnie Jakub Kuszlik, zdobywca czwartej nagrody oraz Nagrody Specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, w zakończonym zaledwie trzy tygodnie wcześniej Konkursie Chopinowskim.

Obszerne fragmenty rejestracji tego listopadowego koncertu wypełniają właśnie prezentowany, debiutancki album solowy Jakuba Kuszlika. Przed tym raptem 25. letnim, utalentowanym pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, właśnie otwierają się podwoje wielu sal koncertowych nie tylko w Polsce.

W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina, w tym oczywiście cykl nagrodzonych mazurków. Program został jednak poszerzony o kompozycje Johannesa Brahmsa. Ich umieszczenie w programie recitalu jedynie na pierwszy rzut oka jest nieoczywiste w kontekście twórczości Chopina.

Jakub Kuszlik mówi o swoim wyborze w następujący sposób: Brahmsa i Chopina łączy wielowymiarowe podejście do muzyki. W swojej twórczości odnoszą się do klasycznych tradycji poprzedzających ich epokę, jednocześnie wzbogacając je o swój indywidualny i innowacyjny język muzyczny. Z drugiej strony muzyka obu kompozytorów zawiera w sobie bardzo silny ładunek emocjonalny. Takie dzieła od zawsze wzbudzały we mnie zainteresowanie i chętnie podejmowałem się próby ich odczytania oraz głębszego zrozumienia.

Jak pisze w tekście otwierającym opisy płyty Marcin Gmys, Dyrektor i Redaktor Naczelny Polskiego Radia Chopin: Dokonany przez  artystę wybór repertuaru jednocześnie trafnie odzwierciedla linię programową Polskiego Radia Chopin, które nieustannie popularyzując twórczość swego patrona, proponuje także swoim słuchaczom szerszy kontekst artystyczny „długiego wieku dziewiętnastego”.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *