Filmowa edukacja


Kino Studyjne “Iluzja” przypomina nauczycielom, że trwają zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

W ramach projektu pokazywane są filmy z całego świata – by poznać jego piękno i różnorodność; pokazujemy klasykę kina i nowe tytuły – bo historia i współczesność mają wspólny mianownik.

Każde spotkanie w kinie to okazja do przyjemności, rozmowy i nauki, czyli: prelekcja – film – materiały dodatkowe (m.in. scenariusze lekcji i opinie psychologów).

W nowym roku szkolnym odbędzie się już ósma edycja w której uczestniczymy. Projekt może stanowić wsparcie dla nauczycieli wielu przedmiotów i na każdym etapie nauczania, bowiem przewiduje odrębne cykle dla każdego poziomu kształcenia – obejmuje już przedszkolaków, a kończy się w klasach maturalnych.

Projekt ma już bogatą historię. Gdy zaczynaliśmy swoją nowo horyzontową przygodę w OKF, w 2010 roku, byliśmy jednym z 11 miast, które realizowały program, a dzisiaj to już grubo ponad 40 kin w całej Polsce. Program oczywiście wciąż się zmienia, rozwija, i dostosowuje do potrzeb nie tylko jego odbiorców – uczniów i nauczycieli, ale także uwzględnia reformy w systemie edukacji zmiany w samej podstawie programowej. I i dzięki temu program jest niezwykle pomocny nie tylko w zakresie języka polskiego ale i wielu innych przedmiotów humanistyczno – społecznych : WOSu, WOKU, historii, geografii czy godzin wychowawczych.

Warto wyraźnie podkreślić : zawsze proponujemy szkołom filmy STARANNIE dobrane, filmy DOSTOSOWANE do wieku i do wrażliwości odbiorców. I są to filmy WYBRANE nie tylko spośród filmów dostępnych na polskich ekranach, ale także POZYSKIWANE na zagranicznych festiwalach. Od kilku lat systematycznie filmoznawcy ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jeżdżą po całym świecie i wyszukują na rozmaitych festiwalach filmy dla dzieci i młodzieży. Wiele filmów, które są proponowane i omawiane w nowym katalogu, również zostały sprowadzone do Polski specjalnie dla widzów NH.

Każde nasze spotkanie odbywa się według podobnego modelu : najpierw prelekcja wprowadzająca w zagadnienia związane z tym co widz zobaczy w filmie ( a prelekcje prowadzone są przez humanistów: filmoznawców, kulturoznawców, filozofów, etyków, polonistów, psychologów, animatorów kultury ), potem seans, a po filmie ciag dalszy już w szkole na podstawie materiałów dydaktycznych, które otrzymują od nas nauczyciele. Materiały dydaktyczne opracowane są pod kątem programu nauczania, i można je wykorzystywać na lekcjach nie tylko j. polskiego. Dodatkowo, po projekcji, dla najmłodszych uczestników organizujemy najczęściej warsztaty plastyczne. Tak więc prelekcja-film-scenariusz lekcji – traktowane są kompleksowo. Spotkania odbywają się w naszym kinie raz w miesiącu, od października do kwietnia.

Program ma wielu zwolenników i orędowników – wspierają nas zacne urzędy i instytucje :

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szczegółowe informacje i zapisy :
www.nhef.pl/edukacja/

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *