Piłkarskie ciekawostki


Zanim zabrzmi pierwszy wiosenny gwizdek sędziego
Zima nie ustępuje. Na boiskach piłkarskich zalegają warstwy zamarzniętego śniegu. Place gry przypominają bardziej lodowiska niż, odpowiadające wymogom regulaminowym, murawy. W związku z powyższym władze OZPN zdecydowały o przełożeniu w naszym regionie pierwszych kolejek rundy wiosennej na późniejsze terminy. Kibicom piłkarskim spragnionym sportowych wrażeń życzymy rychłego nadejścia wiosny oraz wielu celnych strzałów w wykonaniu ich pupili. “Gazeta Częstochowska”, aby umilić kibicom oczekiwanie na pierwsze mecze, przedstawia kilka ciekawostek związanych z Państwa ulubioną dyscypliną sportu:

* Ustawa o organizacji imprez masowych zabrania wnoszenia na obiekty sportowe środków pirotechnicznych. Mimo, że przepis obowiązuje od dziewięciu lat, jak dotąd przymykano oko na wyczyny kibiców-pirotechników. Od rundy wiosennej sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi PZPN-u używanie środków pirotechnicznych na stadionach jest całkowicie zakazane i zakaz ten będzie szczegółowo przestrzegany. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, zapalenie jednej racy na obiekcie sportowym będzie kosztować klub 1,5 tys. zł kary. Fanów czekają kolejne niespodzianki. Policjanci po niedawnym szkoleniu w Anglii zamierzają wprowadzić w życie pomysł polegający na zakazie wywieszania flag klubowych na płotach okalających trybuny. Według służb mundurowych flagi te utrudniają skuteczne monitorowanie trybun. Jak na te innowacje zareagują kibice oraz klubowe władze, przekonamy się w trakcie sezonu.
* Władze Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) chcą od nowego sezonu (2006/7) wprowadzić na boiska drugiego arbitra głównego. Powodem decyzji jest coraz szybsze tempo gry oraz liczne pomyłki sędziów, którzy nie nadążają za wartką akcją na boiskach. Kolejnymi nowościami, o których myślą władze UEFA jest wykorzystywanie w trakcie meczów zapisów video, które pomagałyby sędziom w podejmowaniu słusznych decyzji w przypadku kontrowersyjnych sytuacji oraz umieszczenie w piłce specjalnego mikroczipa sygnalizującego przekroczenie przez futbolówkę linii boiska. Obie wymienione nowinki są obecnie w fazie testowania.

PAWEŁ MIELCZAREK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *