,,Nie kupuj, adoptuj”


W częstochowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Gilowej na nowych opiekunów czeka obecnie około 150 psów i 90 kotów. To zwierzęta w różnym wieku, różnej maści i różnymi upodobaniami czy temperamentem, ale ich wspólną cecha jest pragnienie bycia w dobrym domu, z kochającym go człowiekiem. Dlatego wolontariusze i pracownicy schroniska nieustająco przypominają hasło: ,,Nie kupuj, adoptuj!”.

Drzwi placówki przy ul. Gilowej są szeroko otwarte dla każdego, kto myśli o zaopiekowaniu się zwierzęciem na stałe. W wyborze pomogą doświadczone inspektorki i inspektorzy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) (podmiotu prowadzącego schronisko na zlecenie miasta). Mogą służyć radą w znalezieniu kota lub psa najlepiej pasującego do naszej sytuacji zawodowej, rodzinnej, mieszkaniowej… Choć czasami wystarczy zajrzeć mu w oczy i jakakolwiek konsultacja staje się zbędna…

Wszystkie zwierzaki ze schroniska mają zapewnioną niezbędną opiekę weterynaryjną, rutynowe badania krwi, szczepienia. Są odrobaczone, a dorosłe – także kastrowane/sterylizowane. Dla nowych opiekunów jest też udogodnienie w postaci dostępu do bezpłatnej opieki weterynaryjnej w Schronisku przez miesiąc od adopcji. Aby zobaczyć, czy pies, którego już mamy, polubi się z tym ze schroniska, można skorzystać z możliwości wspólnych ,,spacerów zapoznawczych”.

Z wizytówkami zwierzaków można zapoznać się na stronie Schroniska. Przy każdym profilu jest ankieta przedadopcyjna. Szczegółowe procedury opisane są także na stronie placówki.

Podopiecznych Schroniska można wesprzeć także poprzez przekazywanie dobrej jakości karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, karm weterynaryjnych (specjalnych), koców, ręczników, legowisk dla kotów, zabawek. 

Niezależnie od tego, czy chętnych do zaadoptowania kota czy psa jest więcej czy mniej, miasto sukcesywnie inwestuje w poprawę warunków bytowania zwierząt przy Gilowej. W zeszłym roku wykonano obszerne zadanie BO ,,Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska” – zakupiono m.in. 40 ocieplanych bud, inkubator, urządzenie do fizykoterapii, maty grzewcze, transportery, akcesoria. Dwa miejskie autobusy z grafiką zachęcającą do adopcji już niemal od roku jeżdżą po naszych ulicach. Obecnie w Schronisku trwa modernizacja dwóch budynków obejmująca m.in. remont posadzek w boksach, montaż ogrzewania i poprawę izolacji przeciwwodnej. Oddział TOZ w Częstochowie z własnych środków kupił nowoczesny kontener socjalno-gospodarczy na potrzeby placówki. Pełni on już rolę pawilonu do pielęgnacji zwierząt, a wkrótce także – pomieszczenia dla wolontariuszy. Podłączono tam już profesjonalne urządzenia do pielęgnacji zwierząt – wannę groomerską, stół trymerski, suszarkę. Sprzęt zakupiono dzięki zadaniu Budżetu Obywatelskiego.

fot. UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *