Śląskie Szkolne Kluby Bezpieczeństwa naprawiają błędy dorosłych


Organizują happeningi, akcje informacyjne i piszą petycje do władz. Wszystko po to, aby poprawić swoje bezpieczeństwo w drodze szkoły i zachęcić lokalną społeczność do bardziej ekologicznego przemieszczania. To dzieci zrzeszone
w ramach Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa, których w całej Polsce działa już prawie 500. W województwie śląskim jest ich najwięcej – funkcjonują m.in. w Częstochowie, Katowicach i Rybniku.

Organizują happeningi, akcje informacyjne i piszą petycje do władz. Wszystko po to, aby poprawić swoje bezpieczeństwo w drodze szkoły i zachęcić lokalną społeczność do bardziej ekologicznego przemieszczania. To dzieci zrzeszone
w ramach Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa, których w całej Polsce działa już prawie 500. W województwie śląskim jest ich najwięcej – funkcjonują m.in. w Częstochowie, Katowicach i Rybniku.
Szkolne Kluby Bezpieczeństwa są jednym z elementów międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Projekt jest skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat w całym kraju, a jego celem jest zachęcenie najmłodszych do aktywnego działania, które może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promocji ekologicznych form transportu w społeczności lokalnej. Dzieci same decydują o tym jakie akcje zamierzają przeprowadzić – mogą rozdawać ulotki, organizować wystawy plakatów
i happeningi, nagłaśniać problemy w lokalnych mediach, a także nakłaniać władze do budowy infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo i ułatwiającej ekologiczny transport do szkoły. Wszystkie aktywności samodzielnie relacjonują za pośrednictwem serwisu internetowego akcji www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb. Obecnie, w całej Polsce założono już ponad 480 klubów we wszystkich województwach w kraju, a na stronie internetowej dodano ponad 5400 relacji z działań, które tworzą zbiór dobrych praktyk. W województwie śląskim zarejestrowano
79 Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa, m.in. w Czańcu (pow. bielski), Częstochowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej oraz Rybniku.

Kluby, które wykażą się największą aktywnością i efektywnością w roku szkolnym 2012/2013, będą mogły zdobyć dla swojej szkoły nowoczesne wyposażenie sali do nauki wychowania komunikacyjnego. Dodatkowo, w ramach projektu organizowane są cykliczne, tematyczne konkursy z nagrodami. Obecne zadanie polega na przygotowaniu przez klub kalendarza wieloplanszowego na rok 2013 na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i ekologicznego przemieszczania. Projekty konkursowe należy wysłać do 10 grudnia 2012 r. Jury złożone z przedstawicieli organizatora wybierze trzy najlepsze prace, których autorzy otrzymają profesjonalnie przygotowane i wydrukowane kalendarze ścienne, wykorzystujące ich grafiki. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb.

Aby założyć w swojej szkole Szkolny Klub Bezpieczeństwa, wystarczy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb. Każdy klub otrzyma dostęp do specjalnego serwisu, który pozwala na dzielenie się relacjami ze swoich działań, pobranie materiałów związanych z projektem, jak również udział w cyklicznych konkursach z nagrodami.

W ubiegłym roku projekt zdobył tytuł najlepszej kampanii w Europie, zrealizowanej w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Nagroda European Excellence Award 2011 w kategorii CSR została przyznana przez międzynarodowe jury, pod patronatem „Communication Director Magazine”.

Program edukacyjny Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznego poruszania. Do podstawowych elementów programu należą pakiety edukacyjne „Droga i Ja”, E-Learning, konkurs „Twój Pomysł, Twoja Inicjatywa” oraz Szkolne Kluby Bezpieczeństwa. Akcję wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego. Program ma charakter międzynarodowy i jest realizowany od 2000 roku w 35 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 12 milionów dzieci, z czego przeszło 804 500 uczniów z 3750 szkół podstawowych w Polsce. W październiku 2012 ruszyła 13. edycja programu 2012/2013. Szczegóły znajdują się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *