CO DALEJ Z DOMEM KSIĘCIA W CZĘSTOCHOWIE?


Na jutrzejszej sesji, 14 marca 2019 roku, Rada Miasta Częstochowy ma podjąć uchwałę w sprawie przyszłości – dzisiaj już podającego w ruinę – zabytku znanego pod nazwą Dom Księcia. Miasto miało pomysł stworzenia w tym budynku „Domu Polonii”, ale z tej wizji już się wycofał.

Kilka dni przed sesją, radni częstochowscy spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, aby przedyskutować co dalej z czynić z jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Częstochowy. W dyskusji oprócz radnych, uczestniczyli: naczelnicy wydziałów UM, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, szefowie ZGM, estetyk miejska oraz przedstawiciele SARP i Grupy Elanex. O wartości budynku mówiła mgr Olga Desperak – świeżo upieczona historyk sztuki i badaczka częstochowskiej architektury.
Przebieg spotkania relacjonuje radny Klubu Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Sowa. Z wystąpień wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka oraz podległych mu urzędników dowiedzieliśmy się, że zaledwie rok temu ktoś w Urzędzie Miasta wpadł na pomysł stworzenia w Domu Księcia centrum konferencyjno-hotelowego dla Polonii. Niestety: skończyło się tylko na niesprecyzowanej idei oraz wysłaniu jednostronicowego pisma do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o opinię. Podobny skutek (czyli żaden) przyniosły dotychczasowe poszukiwania inwestora, o których opowiadała Anna Mielczarek z Centrum Obsługi Inwestora. Okazało się, że w ostatnich latach wielu polskich i zagranicznych deweloperów oraz hotelarzy interesowało się obiektem, ale wszyscy po jakiś czasie rezygnowali z dalszych rozmów. Szefowa COI nie traci jednak nadziei, że w końcu znajdzie się inwestor, który w ogromnym budynku będzie chciał połączyć funkcje usługowe i mieszkalne – mówi radny Andrzej Sowa.
Członkowie Grupy Elanex, mają obawy, że poszukiwania inwestora będą ciągnęły się latami, bowiem na niekorzyść Domu Księcia wpływa niska atrakcyjność Częstochowy dla firm z wyższej półki oraz bardzo zaniedbana okolica. W konsekwencji stan budynku będzie się pogarszał. Chcemy przerwać proces degradacji kulturowej kamienicy, dlatego wzywamy władze miasta, żeby jak najszybciej opracowały własny biznesplan i projekt remontu, a następnie postarały się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego oraz innych źródeł. Przypomnijmy, że zaledwie kilka tygodni temu śląski Bytom tylko z RPO otrzymał 28 mln złotych na remont zabytkowej „Kolonii Zgorzelec” pieniądze przyznano w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji – komentują członkowie Grupy Elanex.
Ponieważ rządząca Częstochową ekipa nie chce inwestować kilkudziesięciu milionów złotych i otrzymać w zamian setkę lokali komunalnych dla mniej zamożnych częstochowian, pomyślmy o innych, bardziej prestiżowych funkcjach dla Domu Księcia (mieszkania dla najlepszych absolwentów naszych uczelni, przestrzeń biurowa, część hotelowa itd.). Nie dopuśćmy do tego, aby urzędnicza indolencja oraz brak odpowiedzialności zmarnowały potencjał historycznego gmachu z 1912 r. Wiarygodny inwestor, niestety, może się nie pojawić, dlatego spróbujmy zrobić to sami tak samo jak w przypadku Kamienicy Mieszczańskiej przy ulicy Katedralnej 8 przed dziesięcioma laty – mówi radny Andrzej Sowa.
Z kolei radny Klubu PiS Piotr Wrona, poinformował nas, że Klub PiS wystąpił do konserwatora o wpis zabytku do Rejestru Zabytków znajdujących się pod ochroną.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *