Promenada Niemena ma być przebudowana


Projekt pierwszego etapu przebudowy Promenady Czesława Niemena już został zaprezentowany. Pierwszy etap modernizacji obejmie odcinek od centrum handlowego do ulicy Brzeźnickiej. Miasto na inwestycję chce pozyskać fundusze z ,,Polskiego Ładu”.

Promenada ma już ponad 40 lat i miejscami jest bardzo zniszczona. Jej modernizacji pod dłuższego czasu domagają się częstochowianie.
W ramach przebudowy planowana jest wymiana nawierzchni, oświetlenia, całej małej architektury oraz instalacja monitoringu, uzupełnienie drzewostanu – przemodelowanie części grup krzewów oraz żywopłotów. Innowacją jest pomysł z zaakcentowaniem początku Promenady, z budową oświetlonego zadaszenia, swoistym rodzajem bramy wejściowej. Miasto na modernizacją chce pozyskać 5,7 milionów złotych z programu Polski Ład.

Modernizacja Promenady Niemena to jeden z elementów projektu CzęstoZielona, który koordynuje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

– Przebudowa tego odcinka to również gruntowne zmiany w Parku Tysiąclecia, odnowiona sieć ścieżek oraz remont centralnego placu zabaw. Planując zmiany architektoniczne, chcieliśmy umiejętnie oddzielić ruch rowerowy od pieszego. Nowo planowana „strefa wejścia” to funkcjonalny plac zlokalizowany na rozstaju szlaków komunikacji pieszej i rowerowej, tuż za strefą przyległą bezpośrednio do centrum handlowego – opowiadał projektant Witold Rudecki ze Studia V13, któe przygotowało projekt.

– Zadaszenie ma być iluminowane oraz wyposażone w nagłośnienie. Dzięki temu byłoby to idealne miejsce organizacji wieczornych pokazów czy kameralnych spektakli opartych o światło i dźwięk – dodawał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

 

Fot. Łukasz Kolewiński

Wizualizacja zadaszenia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *