Naukowe sympozjum na UJD w sprawie niwelowania barier


Interdyscyplinarne Centrum Naukowo-Badawcze, działające w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, zorganizowało Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pt. „Bez barier – sytuacja osób z niepełnosprawnościami”.

 

Wydarzenie miało miejsce 17 kwietnia 2024 roku w Auli HUMANITATIS na Wydziale Nauk Humanistycznych, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. – Celem Sympozjum jest wieloaspektowa analiza wyzwań i problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia omówione zostały różne aspekty niepełnosprawności, systemy i praktyki społeczne, które konstruują niepełnosprawność, definiując przy tym niekorzystną sytuację, jakiej doświadczają osoby z dysfunkcjami, czy osoby odbiegające od normy „sprawności” w zakresie funkcjonalności m.in. fizycznej, sensorycznej, poznawczej, neurologicznej – wyjaśnia Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Piotr Rychter, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Naukowo-Badawczego.

Jak dodaje, podczas panelu eksperckiego problemy takich osób będą rozpatrywane w kilku zagadnieniach, które obejmują działalność fundacji i samorządów. – Chodzi też o wsparcie finansowe, szeroko pojęte – zarówno dla osób niepełnosprawnych, ale także ich opiekunów i instytucji zajmujących się pomocą. Niestety w tym obszarze jest jeszcze wiele niedoskonałości, które trzeba poprawić – dodaje dyr. Piotr Rychter.   

W ramach Sympozjum odbyły się panele eksperckie. Pierwszy prowadziła dr Joanna Górna, prof. UJD z Katedry Badań nad Edukacją, Wydział Nauk Społecznych, UJD w Częstochowie. W dyskusji udział wzięli zaproszeni goście:
• Paweł Bilski (Prezes i Fundator Fundacji Oczami Brata)
• Małgorzata Mruszczyk (Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie)
• Magdalena Paluszkiewicz (dr hab., prof. UŁ, Zakład Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki)
• Piotr Rogalski (Specjalista ds. Sportu Olimpiad Specjalnych Polska)
• Adrian Staroniek (Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woźnikach)
• Grzegorz Wójkowski (Prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides)
• Monika Wyszyńska-Rakowska (Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób z niepełnosprawnościami).
Podczas dyskusji poruszono między innymi tematy dotyczące roli organizacji pozarządowych w procesie wsparcia osób z niepełnosprawnościami i roli samorządu w realizacji usług dla osób z niepełnosprawnościami. Wskazano także na rozwiązania systemowe dotyczące finansowania wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym deinstytucjonalizacji w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami i legislacji wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, jak również osób/rodzin opiekujących się nimi.

Organizatorzy wychodząc naprzeciw minimalizacji istniejących barier natury fizycznej, społecznej, edukacyjnej, a przede wszystkim kulturowej, zaprosili do udziału artystów z niepełnosprawnością. Sympozjum zainaugurował krótki koncert autorski pt. „Procesy życiowe”, w wykonaniu młodych muzyków. Zaprezentowano także wystawę artystów malujących ustami i stopami, jak również wybrane dzieła sztuki studentów UJD w Częstochowie, będących również osobami z niepełnosprawnością.

W Sympozjum zdalnie uczestniczyło osiem europejskich uczelni, działających w ramach programu UE pt. Uniwersytety Europejskie. – Liczymy na wymianę doświadczeń z naszymi europejskimi partnerami, jak również z przedstawicielami różnych środowisk zajmujących się problematyką niepełnosprawności. To stworzy unikalną przestrzeń do wymiany poglądów oraz stanie się przyczynkiem do refleksji i dalszej debaty na temat niepełnosprawności. Z drugiej jednak strony, stanie się przyczynkiem do sformułowania propozycji zmian w obszarze mechanizmów, które będą miały na celu zmierzać do poprawy życia osób z niepełnosprawnościami  – konkluduje Piotr Rychter.

 

 

URSZULA GIŻYŃSKA

 

.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *