POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” – O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie


9 maja 2019 roku w Mstowie odbył się II Konkurs Powiatowy „Jestem bezpieczny”, poruszający temat prawidłowego zachowania na drodze. Patronat nad nim przyjęła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa w Mstowie, a współorganizatorami byli: Gmina Mstów, Gmina Blachownia, Komenda Miejskiej Policji w Częstochowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Dozoru Technicznego w Częstochowie . Gratulacje laureatom i organizatorom w imieniu wiceministra rolnictwa, posła Szymona Giżyńskiego złożyła jego asystentka Dominika Szajnoga.

Konkurs wiedzy poprzedziła spektakularna, pokazowa akcja ratunkowa z udziałem służb ratowniczych – straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, WOPR. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad stu uczniów z 22 szkół z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. – W tym roku zaprosiliśmy do udziału także dzieci najmłodsze, już od szóstego roku życia. Dla wszystkich przygotowaliśmy dużo atrakcji: naukę zasad ruchu drogowego, pokaz policji konnej, a przede wszystkim pokaz akcji ratunkowej – mówi główny pomysłodawca Waldemar Kieca. Gospodarz Gminy Mstów, wójt Tomasz Gęsiarz, podkreśla iż konkurs doskonale służy zaszczepianiu prawidłowych postaw na drodze ruchu. – Uczy ich jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia. Mam nadzieję, że nie spotka ich, ale taką wiedzę powinien posiadać każdy. Dlatego stałą edukację prowadzimy poprzez zajęcia szkolne. Mamy pogadanki z policjantami, warsztaty, zapraszamy policyjnego Sznupka, który przybliża dzieciom zasady ruchu drogowego – mówi wójt Gęsiarz
Uczniowie przybyli pod opieką nauczycieli. – Ukształtowanie prawidłowych zasad zachowania się w trudnych sytuacjach przy wypadkach czy innych zdarzeniach trzeba wpajać od najmłodszych lat. Dlatego nasza szkoła bierze po raz drugi udział w tej akcji. Jest ona pożyteczna, dobre efekty dostrzegamy już po pierwszej edycji. Wzrosło zainteresowanie dzieci i młodzieży poznaniem zasad udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim dzieci śmielej i pewniej udzielają pomocy w różnych wypadkach mówi Sławomir Kazimierski ze Szkoły Podstawowej w Brzyszowie.
Sami uczniowie podkreślają doskonałą organizację konkursu oraz profesjonalny przebieg pokazowej akcji ratowniczej. – Wszystko przeprowadzono szybko i modelowo. Będziemy też brać udział w konkursie z zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy, aby zadbać o bezpieczeństwo. Najważniejsza jest szybka reakcja i spokój, a także jak najszybsze wezwanie służb ratunkowych mówi Ola Cyba z Jaskrowa. Jej koleżanka Julita Derda doświadczyła niebezpiecznego wypadku i przypatrywała się akcji z podwójnym zainteresowaniem. – Na nasz samochód z impetem najechał inny. Wszystko działo się bardzo szybko i niewiele z tego pamiętam. Ale wielkie było moje zdumienie, gdy nagle pojawiły się trzy karetki, dwa wozy straży pożarnej, policja. Na szczęście nikomu nic się nie stało – opowiada Julita.
W konkursie wzięli też udział uczniowie z Blachowni Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Blachowni Szkoły Podstawowej nr 3 im. St. Stasica. Ich opiekunka Bożena Forma podkreśla, że nas nauczycieli ważne jest budowanie świadomości dzieci poczucia bezpieczeństwa na drodze. Muszą więc poznać zasady ruchu drogowego, aby same były bezpieczne, ale też ważna jest ich umiejętność udzielania pierwszej pomocy i prawidłowa reakcja na zdarzenie. Tego uczymy w szkole mówi B. Forma. Uczniowie: Wszystko jest tu bardzo ciekawe, pokaz to ogromne przeżycie – mówią Madzia Staszczyk, Paweł Pawlikowski. A ja chciałbym wejść do radiowozu policyjnego – dodaje Adam Urbanik.
Jednym ze współorganizatorów wydarzenia był WORD. – Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc w przeprowadzeniu tego konkurs. To bardzo dobra okazja, aby podnieść świadomość dzieci i młodzieży o potrzebie bezpiecznego zachowania na drodze i dobra okazja w zakresie wychowania komunikacyjnego. WORD ufundował też atrakcyjne nagrody – mówi zastępca dyrektora WORD Małgorzata Soja.
Rangę konkursu podniosła obecność komendantów służb mundurowych, którzy podzieli się swoimi doświadczeniami – To bardzo potrzebna inicjatywa. Efekty takiej edukacji widzimy w życiu codzienny. Na tegorocznych obchodach z okazji Dnia Strażaka 4 maja, gdzie prezydent Polski Andrzej Duda i minister administracji i spraw wewnętrznych Joachim Brudziński wręczyli wspaniałe nagrody dzieciom z całego kraju, które pomogły w różnych sytuacjach zagrożenia. Podobną, piękną uroczystość mieliśmy w Częstochowie w 2017 roku, kiedy minister Błaszczak uhonorował naszego lokalnego młodego bohatera 3-letniego Maciusia z Poraja, który wezwał pomoc do swojej nieprzytomnej mamy, dzwoniąc na numer 112. I dzisiaj w Mstowie takie sytuacje omawiamy i ćwiczymy, aby wpoić dzieciom zasady zachowania w sytuacjach zagrażających życiu – stwierdził kom. CS PSP mł. bryg. Piotr Placek.
Z kolei komendant MKP w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik, podkreśla, że najlepsze efekty przynosi nauka praktyczna. – Takie inicjatywy dają wymierne wyniki. Musimy pokazać jakie są zagrożenia i czym mogą grozić nieprzemyślane i lekkomyślne zachowania. A niebezpieczeństw jest mnóstwo, ale najważniejsze jest zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy, ale także użytkowania urządzeń – mówi kom. D. Atłasik.
Organizatorzy dziękują ofiarodawcom nagród, w tym między innymi: europoseł Jadwidze Wiśniewskiej, wiceministrowi Szymonowi Giżyńskiemu, posłom Lidii Burzyńskiej i Mariuszowi Trepce, senatorom Ryszardowi Majerowi i Arturowi Warzosze, prezesowi Banku Spółdzielczego w Mstowie Andrzejowi Nocuniowi, dyrektorowi Cementowi Rudniki Cemex Piotrowi Bąbelewskiemu, dyrektorowi KRUS Sląskiemu Oddziałowi w Częstochowie Piotrowi Doboszowi, burmistrz Blachowni Sylwii Szymańskiej, dyrektorowi Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie Marianowi Nowakowi, komendantowi KMP mł. insp. Dariuszowi Atłasikowi, komendantowi PSP w Częstochowie bryg. Jarosławowi Piotrowskiemu, komendantowi CS PSP mł. bryg. Piotrowi Plackowi i prezesowi PKP PLK Ireneuszowi Merchelowi, właścicielowi firmy Trans-Mech Beacie Król, kierownikowi Biura UDT w Częstochowie Markowi Krygierowi, okręgowemu inspektorowi pracy w Katowicach Lidii Marciniak, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie oraz dyrektorowi TVP oddziału Katowice Maciejowi Wojciechowskiemu i redaktor naczelnej ,,Gazety Częstochowskiej” Urszuli Giżyńskiej.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *