Zielone Warsztaty dla dzieci i dorosłych


Ponad 130 osób z okolic Rędzin i Kłomnic uczestniczyło w październiku i listopadzie w „Zielonych Warsztatach”, dotyczących zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy zadbali o ciekawą ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych. Wydarzenia odbyły się z inicjatywy Cemex Polska i Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.

 

„Zielone Warsztaty” to interaktywne spotkania edukacyjne, poświęcone kwestiom zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu.  W programie tegorocznej edycji znalazły się zarówno zajęcia skierowane do przedstawicieli najmłodszego pokolenia, jak i spotkania dla dorosłych.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży odbyły się na terenie Cementowni Rudniki, należącej do Cemex Polska. W zajęciach wzięły udział uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Rędzinach oraz ich rówieśniczki i rówieśnicy z Zespołu Szkół w Kłomnicach i Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach.

Podczas warsztatów poruszane były tematy zmian klimatu i gospodarki obiegu zamkniętego.  Uczestnicy dyskutowali m.in. o działaniach, które każdy może podjąć, by chronić środowisko naturalne. Uczniowie, którzy brali udział w zajęciach, zwiedzili także teren zakładu, poznając przy tej okazji proces produkcji cementu. Dla większości z nich była to pierwsza tego typu wizyta w cementowni.

Dorośli wzięli z kolei udział w warsztatach tworzenia naturalnych kosmetyków. Zajęcia zostały zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach, Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach oraz siedzibie Stowarzyszenia Seniorów „ASTER” w Rędzinach. Uczestnicy spotkań przygotowali preparaty do pielęgnacji, w tym glicerynowe mydełka, sole do kąpieli oraz balsamy do ust. Pracom warsztatowym towarzyszyła także część wykładowa, poświęcona tematowi świadomych zakupów i ograniczania ilości odpadów.

– Nasza firma podejmuje na całym świecie liczne działania, które zmierzają do przeciwdziałania zmianom klimatu. Realizujemy nasze cele klimatyczne zarówno poprzez stałą modernizację naszych zakładów, jak również poprzez działania edukacyjne. Realizując takie inicjatywy jak „Zielone Warsztaty”, chcemy uświadamiać naszym sąsiadom wyzwania związane ze zmieniającym się klimatem i promować proekologiczne postawy w lokalnych społecznościach – mówi Dominika Sztuka-Arak, Prezeska Fundacji Cemex „Budujemy przyszłość”.

„Zielone Warsztaty” zostały zorganizowane już po raz drugi. Program zajęć został opracowany przez Cemex Polska we współpracy z firmą Abrys – liderem w obszarze edukacji ekologicznej w Polsce.

Cemex dla klimatu

„Zielone Warsztaty” wpisują się w globalną strategię Cemex pt. „Future in Action”. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.

 

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *