Wielkie gratulacje dla Hani z Blachowni, mistrzyni arytmetyki mentalnej


8-letnia Hanna Stawiarz z Blachowni, uczennica pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Akademia Soward w Częstochowie została zwyciężczynią ogólnopolskiej olimpiady z arytmetyki mentalnej – japońskiej metody liczenia Indigo. Pokonała ponad 100 uczestników z całego kraju i zagranicy.

 

Wynik osiągnięty przez Hanię to zasługa jej ciężkiej pracy i codziennych treningów, które są konieczne żeby sprawnie liczyć. Podczas olimpiady na każdą liczbę w działaniu poświęciła poniżej 1sekundy. Hanna jest związana z Indigo od maja 2021. Poza matematyką mentalną interesuje się akrobatyką. Uwielbia czytać książki.

 

– Arytmetyka mentalna to japońska metoda liczenia z ponad tysiącletnią tradycją. To technika wyobrażeniowa, która dzięki jednoczesnemu zaangażowaniu obu półkul mózgu, pozwala na bardzo skuteczny rozwój koncentracji i pamięci. Przeznaczona jest głównie dla dzieci i mimo, że na wschodzie Europy i w Azji cieszy się ogromną popularnością, to u nas nie jest jeszcze szeroko znana, a szkoda, bo świetnie sprawdza się zarówno u maluchów, które z klasyczną matematyką mają problem, jak i tych, które mają zmysł do liczb. Metoda polega na wyobrażeniu sobie japońskiego liczydła – abacus, a następnie wykonywaniu na nim działań, to właśnie sprawia, że tak świetnie wspiera ona rozwój dzieci – mówi dyrektor klubu, Karolina Lubenets.

Olimpiada polegała na obliczeniu jak największej liczby przykładów na różnym poziomie trudności, wynik Hani pokazuje, że na każdą liczbę w działaniu poświęciła poniżej 1sekundy. Trening arytmetyki mentalnej to inwestycja we wszystkie przedmioty szkolne, dzięki temu jak wiele obszarów ona rozwija i jak bardzo ułatwia dzieciom dalszą naukę.

 

Fot. Archiwum Rodzinne

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *