MUZEUM 303


W miejscowości Napoleon w gminie Lipie od października 2017 roku działa Muzeum 303 im. płk. pilota Jana Zumbacha, członka grupy obrońców Wielkiej Brytanii – Dywizjonu 303.

Samoloty, baraki żołnierskie, mundury różnych wojsk z okresu II wojny światowej, dokumenty, listy. Niezliczone ilości historycznych, autentycznych artefaktów, pochodzących z okresu I i II wojny światowej zebrane w jednym miejscu. Miejscu tchnącym pamięcią o bohaterach, dzielnych pilotach walczących o wolność.
Muzeum 303 jest dziełem Tomasza Kajkowskiego, właściciela instytucji i pasjonata historii. Całość poświęcona jest lotnikom, bohaterom II wojny światowej – szczególnie Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie. Muzeum swą nazwą nawiązuje do najlepszego i najdzielniejszego, polskiego Dywizjonu 303 z okresu bitwy o Anglię.
Muzeum 303 wraz z infrastruktura zewnętrzną, na której zaprezentowane są modele samolotów, to arcyciekawy kompleks tematycznie związany z lotnictwem. Pobyt w nim to żywa lekcja historii i patriotyzmu. Warto podkreślić, że jest to jedyne w Polsce muzeum z tak ogromną ilością eksponatów dotyczących tematyki lotnictwa.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *