SKORZYSTAĆ Z DOŚWIADCZEŃ


Klub Lekarza Seniora

Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie w swoim dorobku ma znaczące wydawnictwa medyczne, organizację ważnych kongresów naukowych o charakterze międzynarodowym, sympozjów, konferencji i innych naukowych wydarzeń medycznych. Niedawno TLCz obchodziło wielki jubileusz, którego zwieńczeniem była bezpośrednia teletransmisja operacji serca z zabrzańskiej Kliniki Kardiologicznej. Promotorami wydarzenia byli profesorzy Bochenek, Tendera i inni przyjaciele Towarzystwa, założonego przed 100 laty przez doktora Władysława Biegańskiego. Prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego od wielu lat jest doktor Marian Marchewka, jako jeden z nielicznych w Polsce lekarzy uhonorowany orderem Benemeritus.
– Chcemy zmobilizować naszych kolegów – mówi doktor – przede wszystkim kardiologów, aby w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym powstał zespół wykonujący niektóre wysokospecjalistyczne zabiegi kardiologiczne, bo mamy tam kadrę doświadczonych specjalistów. Zauważam jednak brak współpracy prezydenta i Zarządu Miasta z samorządem wojewódzkim, któremu podlega WSS. Daje się odczuć jakiś konflikt, który rzuca negatywne światło na nas, lecznictwo i sprawy, które powinny być dawno uregulowane. Częstochowa, Myszków, Lubliniec – kiedyś zintegrowane, na skutek być może pseudoambicji, ostatnio jakby się poróżniły. Zbliżają się wybory samorządowe, toteż chciałem zaapelować do wszystkich czytelników “Gazety Częstochowskiej”, aby dobrze zastanowili się nad wyborem. Przedstawiono niedawno portrety kandydatów na przyszłego prezydenta. Jest wśród nich i lekarz Zdzisław Wolski. Przecież doktor Wolski to doświadczony internista, z tego co wiem, uratował wiele osób i pacjenci go zasłużenie cenią. Jakim doktorem jest – wiemy, ale jakim będzie prezydentem? Czy potrzebny jest następny eksperyment? Nasze miasto, które zdegradował wojewoda Kempski, nie znoszący “medalikarzy”, zasługuje na prezydenta z prawdziwego zdarzenia i tacy ludzie tu są. O wartości kandydata świadczą jego czyny a nie obiecanki.
Na terenie Częstochowy powinien być wiodący szpital. I był takim Wojewódzki Szpital Zespolony na Tysiącleciu. Po to również wybudowano na Parkitce WSS. Olbrzymie kwoty pochłaniają remonty w Zespole Szpitali Miejskich, to dobrze, ale nie należy zapominać o tym, że z przeciętniaka nie zrobi się geniusza. Doskonale usytuowany, wiodący, nowoczesny ośrodek medyczny powinien być oczkiem w głowie każdego gospodarza. Ile kosztuje marnowanie potencjału organizacyjnego i bazy materialnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, gdzie było wszystko. Mam wrażenie, że wykorzystuje się pieniądze podatników na powielanie starego.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *