Telegraf


Praca zbiorowa Piotra Dobosza, Pawła Jabłońskiego i Kamila Sprawki, uczniów Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. Sikorskiego w Częstochowie, zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową “Technika elektryka – elektronika”, organizowanego tradycyjnie przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Praca pn. “e-PROFESOR – Zintegrowany system elektroniczno-informatyczny do terapii wad mowy”, opracowana została pod kierunkiem Przemysława Błaszczyka i Haliny Dąbrowskiej. 15. listopada w siedzibie NOT-u w Warszawie zespół autorski z TZN odebrał dyplomy i nagrody.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymało 4. listopada podczas zorganizowanego w Toszku, VII Dorocznego Spotkania Klubów Czystego Biznesu, wyróżnienie za projekt “Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. w Sobuczynie”.

Starosta powiatu częstochowskiego, Mieczysław Chudzik, przekazał mieszkanie dla usamodzielniających się wychowanków Domu Dziecka we Wrzosowej. W lokalu przy ul. Brzozowej zamieszkało sześciu chłopców w wieku od 16 do 18 lat. Mają do dyspozycji trzy dwuosobowe sypialnie, kuchnię z jadalnią i łazienkę, łącznie 68 metrów kwadratowych. O wyposażenie w nowe meble, sprzęt AGD i RTV zadbała dyrektor DD, Elżbieta Ścigała.

3. listopada w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku otwarto wystawę “Żydzi Częstochowianie. Współistnienie – Holocaust – Pamięć”. Do Stanów, na uroczystość inauguracyjną wybrali się: prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona, dyr. Muzeum Częstochowskiego, Janusz Jadczyk, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Ireneusz Kozera, prorektor Akademii Jana Długosza, Jerzy Mizgalski, dyrektor Liceum Plastycznego, Anna Maciejowska, rzeźbiarz Jerzy Kędziora, artysta plastyk, Jarosław Kweclich, dyrektor Archiwum, Elżbieta Surma-Jończyk, przewodnicząca Żydowskiego Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego, Halina Wasilewicz.

Nadinsp. Kazimierz Szwajcowski i jego zastępca insp. Ryszard Leśniewski obiecali prezydentowi Tadeuszowi Wronie, że z Częstochowy nie znikną dodatkowe patrole funkcjonariuszy tzw. służby kandydackiej. Ma ona być utrzymana także po wygaśnięciu umowy obowiązującej z miastem, a więc w latach 2006-2007.

Zniknie natomiast szalet u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów na Tysiącleciu. Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że stan obiektu jest katastrofalny (uszkodzone i zawilgocone ściany, brak izolacji), ponadto mieszkańcy sąsiednich bloków wskazywali szalet jako “wylęgarnię szczurów”. Z toalety korzystało niewiele osób.

Rozmaitości kulturalne
Galeria ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury zaprasza do uczestnictwa w dwóch wieczorach artystycznych. Pierwszy z nich odbędzie się już 16. listopada o godz. 19.30. “Wieczór francuski z winem i śpiewem” będzie recitalem Susany Raso (sopran) przy akompaniamencie Tomira Kaczmarka (fortepian). W programie “Carmen”, “Faust”, francuskie piosenki kabaretowe. Drugi wieczór z cyklu “Spotkań ze sztuką Video”, którego bohaterem będzie Michał Brzeziński, odbędzie się 25. listopada 2005 o godz. 18. W programie zaplanowano projekcje filmów video Jerrego Kinga Mussera, Michała Brzezińskiego i rozmowy na temat sztuki video.

Od 18. do 22. listopada trwać będzie w Częstochowie “VII Święto muzyki”.
18. listopada o godz. 19 usłyszymy w Filharmonii “Oratorium” Haendla, 19. listopada, także w Filharmonii, planowane są obchody 75 rocznicy Chóru Męskiego “Pochodnia”, w niedzielę 20. listopada w Domu Rzemiosła o godz. 18 odbędzie się koncert poświęcony pamięci ks. Grzegorza Ułamka, w poniedziałek, w auli Tygodnika Katolickiego “Niedziela” o godz. 16. obejrzymy bajkę taneczną “Co w trawie piszczy”, a tego samego dnia w Filharmonii odbędzie się o godz. 18. Turniej Melomanów. W ostatnim dniu Święta Muzyki o godz. 17.15 obejrzymy w Filharmonii film “Pan od muzyki”. Całość zakończy się uroczystym Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Boskiej o godz. 20.00.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *